Dziwny sposób na łatwiejsze podejmowanie decyzji

Jak łatwiej tworzyć plany na przyszłość, prognozy i podejmować decyzje?

Istnieje prosty efekt psychologiczny, który daje w tym wsparcie.

Po niego zapraszam do (na razie) ostatniej prezentacji Maćka.

PS Na koniec filmiku znajdziesz plan tematów kolejnych prezentacji – mam nadzieję, że Cię zainteresują 🙂

Link do wspomnianego w prezentacji pierwszego filmiku z serii:

<< Wyrażenia, które nawet niewypowiedziane zmieniają Twoje zachowanie i decyzje

Znalazłeś w tym wartość?

Podziel się i pomóż innym także znaleźć ten materiał:

Zobacz również:
Komentarze (21):
 1. Jan pisze:

  Cześć,
  Albo opis eksperymentu z jeżdżącą platformą był w prezentacji zbyt skrótowo przedstawiony albo naukowcy wyciągnęli zbyt daleko idące wnioski. We wszystkich znanych mi przypadkach, człowiek poruszając się do przodu czuje się bardziej komfortowo niż poruszając się do tyłu. Np jazda na nartach do tyłu jest zdecydowanie trudniejsza niż do tyłu. Większość ludzi w tramwaju/autobusie siada przodem do kierunku jazdy, a także nie siada kiedy nie ma takich miejsc. Poza tym pozostałe uwagi na temat metafory związanej z poruszaniem się do przodu jest zgodna z moja intuicją.
  Pozdrawiam

  • Komfort miał zapewne wpływ na czas reakcji, ale własnie dlatego naukowcy nie zajmowali się samą wielkością wyników, ale różnicą pomiędzy czasem kojarzenia pojęć przyszłych i przeszłych.
   A jedne i drugie słowa uczestnik dostawał wymieszane, a więc pod wpływem tego samego poziomu komfortu / dyskomfortu, podczas drogi w jedną stronę a więc w tych samych warunkach. Mimo to wyniki były inne.

 2. Michał pisze:

  Interesujące. Ja też w ten sposób postępuje ale chyba dlatego że gdy mam poważny problem to stres nie pozwala mi usiedzieć na miejscu. Potrzebuję wtedy ograniczyć stres, zrelaksować się, przestać choć na chwile myśleć o tym. Pomaga.
  Trzeba by zrobić badania na ile ten efekt metafory działa bo mi się wydaje że to w dużej mierze kwestia relaksu, dotlenienia, ruchu – wiadomo endorfina. Po prostu inny stan umysłu.
  Nie wiem czy te wszystkie marsze i pochody skłaniają ludzi do refleksji i jakiegoś mądrzejszego myślenia … Czy coś z tego wynika ? Ludzie od wieków chodzą i czy to coś daje ? Że w nowe rejony – tak ! – o to chyba chodzi w rozwoju osobistym by ciągle dostarczać sobie nowych wrażeń. Ja wędrując w nowe rejony nie jestem w stanie (w trakcie wędrówki) podjąć absolutnie żadnej decyzji – to mnie zbyt nakręca i ekscytuje, a w takim stanie umysłu z zasady nie podejmuje żadnej decyzji.
  Proponuje inną metaforę :
  Zatrzymać się. Po prostu zatrzymać się choć na chwilę, wyluzować i obserwować.
  Co ciekawe wielu ludzi tego nie potrafi.

 3. Marcin pisze:

  Właśnie zdałem sobie sprawę, że podejmowanie decyzji zawsze lepiej wychodziło mi podczas spacerów. Wykorzystam tą metaforę, tym razem świadomie.

 4. Hambug pisze:

  Damianie, bardzo przydają mi się twoje prezentacje. Jestem za to bardzo ci wdzięczny. I chciałbym żeby twoje materiały trafiały do większej ilości osób. Myślałeś o założeniu konta rozwojowca na wykop.pl i udostępniania tam prezentacji? Wykop to dobre miejsce do poszerzenia grona odbiorców.

  • Damian Redmer pisze:

   Tak myślałem i jest to w planach. Dziękuję za sugestię 🙂
   W ogóle jest jeszcze wiele rzeczy, które mogę (i powinienem) zrobić, żeby materiały trafiły do większej ilości osób, ale nie mam w tej chwili na to zasobów, bo praktycznie wszystko co mam (czas, pieniądze, pracę członków drużyny) kieruję na pracę nad zgrywalizowanym treningiem rozwoju osobistego (i opracowywanie badań do niego). Ale z czasem na pewno skoncentrujemy się też na dużo większej dystrybucji wszystkich materiałów.

  • Wydaje mi się że z 2-3 razy widziałem na Wykopie prezentacje Damiana wrzucone przez innych użytkowników.

 5. Jutyna pisze:

  Super sprawa, że dajesz szanse innym osobą 🙂

 6. Justyna pisze:

  Drodzy Radku i Damianie, chciałam Wam bardzo podziękować za prezentacje. Myślę, że macie świadomość, że wpływacie na jakość życia osób je oglądających (na moje wpłynęliście). Dlatego WIELKIE DZIĘKI I DUŻY SZACUN

 7. Stosowałem to chodząc na spacery. Wyruszałem i pozwalałem myślom krążyć.
  Ta metafora ma swoje odzwierciedlenie w nlp w ćwiczeniach z linią czasu: stań wyznacz punkt początku i końca, dzięki wyobraźni wyznacz linie, określ gdzie jest punkt teraz, gdzie jest to ważne wydarzenie lub w przypadku decyzji zobacz jak czujesz się w decyzji a. Potem wróć i sprawdź decyzje b.
  Prościej jest iść na spacer lub ew. połączyć ale czasem się przydaje. 🙂

 8. aga pisze:

  Świetny głos. Bardzo głęboka barwa, super się słucha.

 9. . pisze:

  juz nie moge sie doczekac prezentacji marcina matuszewskiego 😀

 10. Jolanta pisze:

  Wsparcie , którego dzisiaj potrzebuję .Jestem tu i teraz ..

 11. MM pisze:

  Teraz będę spacerować bardziej świadomie, dzięki:)
  Czy znacie jeszcze jakieś spoby, narzędzia pomcone w podjemowaniu waznych decyzji? Stoję przed ważnym wyborem – czym się zająć po studiach? Czy kontynuować moją dotychczasową działalność zawodową i jednocześniej jakoś próbować rozwijać moją pasję, przekuwać ją w zawód? To co mnie pasjonuje zupełnie różni się od kierunku studiów i mojego obecnego stanowiska…. Boję się wszystkiego rzucić i spróbować przełożyć pasję na działalność zawodową. Z drugiej strony CHYBA bym chciała, i chyba gdzieś w głębi marzę o tym by zawodowo zajmować się właśnie tym co mnie pasjonuje. Moja obecna praca jest po prostu w porządku i gdyby oddać jej serce mogłaby być bardzo obiecująca. Niestety na tą chwilę chyba nie jestem w stanie tego zrobić, bo to co mam w środku bardzo krzyczy… A co najgorsze zamiast planować, wyznaczać konkretne cele i działać, ja się zamartwiam (jednocześnie szukając i myśląc co dalej). Marzę o pracy w której się spełniam, która ma sens, jest czasem ciężka, ale przyjemna. Chcę by moja pasja była moją pracą. A teraz tak nie do końca jest… To wszystko i jeszcze więcej, to tematy do rozmyślań na długi spacer…

 12. Interesujace nagranie Damianie. Swietnie, ze na tej planecie sa tacy ludzie jak ty 🙂

 13. Foxy the Pirate pisze:

  Jej! Coś na moje urodziny, które minęły 30.04 xD!
  Dzięki za Porady!
  Jeden z filmików (chyba z 9.04) pomógł mi na poprawie…
  Na testach z niemieckiego też pomógł mi BARDZO!!!
  Dzięki Damianie!

  • Damian Redmer pisze:

   Bardzo się cieszę 🙂

 14. Katarzyna pisze:

  U nas praktycznie słowo tapet ( rodzaj męski) nie jest stosowany i raczej nie jest powszechnie zrozumiały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *