Nie jesteś taki bystry… czyli jak i dlaczego nasze umysły są ograniczone?

Psychologia odkryła ponad 100 różnych błędów poznawczych, które dotykają Cię każdego dnia. Innymi słowy – na ponad 100 różnych sposobów Twój umysł w zbadany, powtarzalny i przewidywalny sposób, dzień w dzień podsuwa Ci wnioski i spostrzeżenia, które KOMPLETNIE mijają się z prawdą.

Niektóre z nich są tragiczne w skutkach. Inne potrafią nas unieszczęśliwiać całe życie i krzywdzić najbliższe nam osoby. Wiele z nich sprawia, że dokonujemy głupich życiowych, osobistych, firmowych i inwestycyjnych wyborów.

Co jest więc źródłem tych błędów poznawczych?

Zrozumienie tego otwiera drzwi do sposobów, które pozwalają je obchodzić. Zapraszamy do prezentacji po odpowiedzi:

Znalazłeś w tym wartość?

Podziel się i pomóż innym także znaleźć ten materiał:

Zobacz również:
Komentarze (9):
 1. Jacek pisze:

  Dobre !
  Jeszcze więcej takich wykładów poproszę. 🙂

  • Damian Redmer pisze:

   Postaram się 🙂

 2. PawełJ pisze:

  Tak coś myślałem że nie wszystkie decyzje prowadzą tam gdzie chcę ale w jakąś inną stronę. Czyli jak mam spełnione wszystkie podstawowe potrzeby fizyczne to zamieniam się w zombi Co może skutkować tym że robię jak najmniej bezpiecznie tak żeby utrzymać taki stan. Może coś w tym jest.

 3. Włodzio (pseud.) pisze:

  Wręcz fantastyczne luźne wprowadzenie do mnóstwa zagadnień, do trzeźwego widzenia naszego funkcjonowania w każdym aspekcie życia! Może być bardzo na miejscu też dla naukowców, bo oni również złudzeniom ulegają, i to nagminnie, a do tego – jak pisał Robert Wright – nawet w nauce nie chodzi o prawdę, ale o władzę (tu się pojawia ryzyko błędnego koła, bo opierasz się na wynikach badań naukowych, które może i dążą do prawdy, ale niekoniecznie).
  Zapewne będę polecał studentom do obejrzenia, bo powiedziałeś tu o wielu rzeczy które próbuję przekazać na wykładach, choć oczywiście w zupełnie innym stylu i w innym kontekście.
  Dzięki!
  PS. Gwoli ewolucyjnego uzupełnienia/sprostowania (?): Raczej nie jest ważne ani przetrwanie gatunku, ani przetrwanie indywidualne (o których wspominasz). Ewolucyjnie liczy się raczej sukces Strategii.

 4. Robert pisze:

  Włodzio… Ciekawy komentarz – dzięki… 🙂 A w kwestii różnych przekonań (być może prawdziwych, być może nie) – na podstawie tego, co napisałeś przypuszczam, że uważasz że teoria ewolucji jest słuszna, dobrze myślę?

 5. Dawid pisze:

  Więc jak to ma się do Izraela z poprzedniego filmu? Czy nie lepiej dla przetrwania było założyć że wojsko wkroczy?

  • Damian Redmer pisze:

   Oczywiście, że lepiej było założyć, że wojsko wkroczy. Tylko, że takie założenie byłoby wbrew tendencjom, do których mózg kierował rząd Izraela – czyli do utrzymywania wniosków, do których doszli lata temu (tzw. efekt potwierdzenia).
   Mózg ma tendencję do utrzymywania wniosków. W większości sytuacji to służy nam bardzo dobrze i byłoby tragicznie, gdyby działało inaczej. Jednak większość sytuacji, to nie wszystkie.
   To nie jest tak, że kierując się tylko emocjami w każdej sytuacji one pokażą idealną ścieżkę na przeżycie. Są pod to zoptymalizowane, ale skomplikowanie rzeczywistości pokazuje, że nawet jeśli to jest ich głównym celem, to są sytuacje, w których robią to beznadziejnie.
   Dlatego mamy także intelekt.
   Wniosek, że umysł jest zoptymalizowany pod kątem przeżycia nie oznacza, że w sprawach przeżycia możemy mu całkowicie ufać. To nie jest tożsame.

   • Dawid pisze:

    Ok, myślałem, że to kontynuacja, a to są dwa osobne zagadnienia, w pierwszym efekt potwierdzenia a w drugim podejmowanie decyzji. Dzięki. 🙂

 6. idący_pod_wiatr pisze:

  I wszytko było by pięknie w tej prezentacji, gdyby… Gdyby była pewność, że tak właśnie działa nasz mózg. A tu co jakiś czas, wraz z postępem techniki, okazuje się, że najwyższe autorytety z wysokości swej katedry wygłaszające wielkie, niepodważalne prawdy okazują się po jakimś czasie upadłymi autorytetami.
  Na szczęście jest jeszcze inna grupa naukowców, i oni potrafią powiedzieć: nie wiem, nie jestem pewien. I z tego co zdążyłem przeczytać, ta grupa mówi wprost: na prawdę nie mamy pojęcia jak działa ludzki mózg. Znamy tylko bardzo niewielką jego część, ale czy na pewno i do końca, tego być pewnym nie można. Podsumowując: chwała Panom z „Rozwojowca” za przybliżanie różnych, istotnych tematów, ale małe zastrzeżenie; myślę, że warto było by wnieść zastrzeżenie, że jest to tylko wiedza jaką posiadamy na dzień dzisiejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *