Jak zbudować bogactwo? Najważniejsza lekcja z minionych 2 500 lat

Zgodnie z zapowiedzią ta i kolejna prezentacja należą do Marcina Matuszewskiego.

Mam nadzieję, że Ci się spodobają.

Nie wiem, czy wiedziałeś, ale Marcin zainteresował się pierwszy raz szybkim czytaniem, bo widział mnóstwo ciekawych książek na temat pieniędzy, bogactwa i historii pieniądza, a czytanie ich normalnym tempem zajęłoby wieczność.

Z tej potrzeby z czasem zrodziła się jego (najbardziej znana z właśnie nauki szybkiego czytania) firma Intelektualnie.pl

A co z książkami dotyczącymi pieniędzy, które sobie upolował?

Przeczytane. 🙂

Stąd postanowił podzielić się prawdopodobnie najważniejszą lekcję budowy bogactwa, jaką daje nam cała historia pieniądza (od starożytności do teraz).

Zapraszam:

PS Jak sam mogłeś zobaczyć, ta prezentacja wymagała zrozumienia kilku rzeczy, a że kolejna prezentacja Marcina będzie się czasami odnosiła do tej, to wyjątkowo (żeby podnieść łatwość jej zrozumienia i żebyś nie zdążył zapomnieć tej) następna prezentacja nie ukaże się w czwartek (14.05), tylko wcześniej – w poniedziałek (11.05).

Znalazłeś w tym wartość?

Podziel się i pomóż innym także znaleźć ten materiał:

Zobacz również:
Komentarze (71):
  1. Ewa pisze:

    Prezentacja super, dziękuję za tę wiedzę 🙂

  2. Tomasz pisze:

    Przyznam szczerze, że bardzo ciekawa prezentacja. Otwierająca oczy na temat pieniędzy…. Ich wartości. Pytanie teraz co z tym zrobić? Rozumiem, że warto inwestować, w metale szlachetne.
    Warto budować swoją niezależność finansową budując aktywa w internecie? Co o tym myślisz Marcinie? Bo z tego co kojarzę, to Ty budujesz aktywa, ale za pomocą nieruchomości.

    • Tomku ja buduje aktywa za pomocą biznesu i nieruchomości,
      ta prezentacja dotyczy zabezpieczenia, już w kolejnej dowiesz się więcej 🙂 więc poczekaj proszę cierpliwie, ok?

    • Kamil pisze:

      I warto trzymać pieniądza z dala od polityków.

  3. deliberator pisze:

    To u kogo te wszystkie kraje się zadłużają skory wszystkie są zadłużone? U siebie nawzajem czy u kosmitów? 🙂

  4. Zrozumienie lekcji przedstawionej w tym video to klucz do tego, żeby mieć WŁAŚCIWE podejście do pieniędzy.
    Świetnie i bardzo jasno przedstawiony temat.
    Pozostaje jedynie pogratulować OGROMNEJ wiedzy i umiejętności jej przedstawienia i zastosowania w praktyce 🙂

  5. Maria pisze:

    Super Marcin! Świetna prezentacja! Każdy dzięki Twojej prezentacji może to zrozumieć, tylko większość osób jest ślepa na prawdę, a potem kwiczy jak już się „coś” wydarzy. Ja prawdę o pieniądzu, kruszcach, bogactwie poznałam dzięki kubowi Pay Trade International Club, gdzie mamy m.in. edukację biznesową i prawdy, które tak trudno ludziom zrozumieć, bo od zawsze są okłamywani. Jednym z partnerów klubu jest firma AUVESTA (potentat, jedna z 3 największych firm świata), gdzie każdy może zakupić certyfikowane metale szlachetne o wybranej przez siebie gramaturze. Dodatkowo klubowicze mają specjalnie wynegocjowane ceny na metale oraz brak opłaty depozytowej w strefie wolnocłowej w Embrach w Szwajcarii, bądź wysyłkę metali w wybrane przez siebie miejsce. Jeśli ktoś z was lub Ty Marcinie byłbyś zainteresowany szczegółami proszę o kontakt m.pytel@paytradeclub.com. Jeszcze raz wielkie dzięki, na pewno będę oglądać i polecać Twoje prezentacje!!! 🙂

  6. ania pisze:

    Szkoda tylko, że takie „polowanie” na okazję to dość nieuczciwy precedens. Załóżmy, że ktoś się wycwania i specjalnie nie przemecza w pracy, ale co jakiś czas skupuje złoto. Ktos inny z kolei uczciwie pracuje, bo ma rodzinę na utrzymaniu i jeśli inwestuje to w edukacje dzieci. Obaj sobie spokojnie żyją, tyle ze ich codzienność bardzo się różni. I nagle z przyczyn na które żaden z nich nie miał wpływu, dochodzi do załamania gospodarki. Dotychczasowy pieniądz traci na wartości. I zgodnie z tym co mówisz, nasz „zaradny” obywatel, ofiaruje swoje jeszcze do nie dawna niewiele znaczące złoto, w zamian za dom naszej rodziny. Tak następuje transfer bogactwa.. Fajnie, że pokazujesz jak się można zabezpieczać, ale szkoda, że nie dodajesz, ze gdyby wszyscy się tak zabezpieczali to takie transfery byłyby nie możliwe. Poza tym tego typu „wzbogacanie” się jest jednym z bardziej kontrowersyjnych sposobów. A rodziny, które tak się wzbogacaly po wojnie budzą raczej moją niechęć niż podziw. Ale rozumiem, „taki mamy świat i tak było od zawsze”. I domyślam sie, że nigdy to się nie zmieni, bo chęć „życia na poziomie” stoi wyżej niż zasady uczciwej gospodarki.

    • Aniu a jak sądzisz po co daję tą wiedzę tutaj zamiast zachować dla siebie? Na pewno proporcji nie odwrócimy ale polecając tą prezentację po pierwsze ta rodzina o której piszesz może się przygotować, choćby w ten sposób aby domu NIE stracić a po drugie mając świadomość jak co działa, zupełnie inaczej podchodzi się do danej sytuacji.

      • Inna sprawa, że jeśli dla tej hipotetycznej rodziny ilość X złota jest warta więcej niż ich dom, to odnoszą korzyść z tej wymiany. Nikt ich do tej wymiany nie zmusza.
        A osoba kupująca nieruchomość też przecież nie przejmuje jej za nic, ale za bezcenne w danej chwili złoto.

  7. ania pisze:

    P.s
    Ale prezentacja sama w sobie swietnie zrobiona :)). Powinni takie puszczać dzieciakom w szkole, żeby zrozumiały co to jest inflacja i czym skutkuje dodruk pieniądza. Moim zdaniem najwazniejsza rzecz to edukacja społeczeństwa tak, żeby na ile to tylko możliwe, wybierala ludzi, ktorzy nie „sprzedają im pustych słów”.
    Czekam na kolejne filmiki:)

  8. Konrad pisze:

    System monetarny to temat rzeka i niemożliwe jest jego wytłumaczenie w ciągu 20 minut. Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się czegoś więcej to polecam książkę „Śmierć pieniądza. Nadchodzący upadek międzynarodowego systemu walutowego” Richardsa Jamesa. Pozdrawiam.

    • Konradzie prezentacje takie jak ta, nie mają za zadanie „wyjaśnić wszystko”. Robią za to coś dokładnie odwrotnego niż państwowy system edukacji. Pozwalają zrozumieć skomplikowane zagadnienie na garści przykładów i szeregu uproszczeń – a chcąc wejść głębiej człowiek zastępuje uproszczenia licznymi detalami, a garść przykładów uzupełnia o studium licznych przypadków. Najważniejsze jest jednak to, że po 20 minutach prezentacji rozumie problem.
      Państwowa edukacja robi dokładnie odwrotnie – ludzie znają na pamięć reguły a nie rozumieją całości, ani konsekwencji tego co kazano im wykuć czy nawet wobec czego nauczono ich wzorów i obliczeń.

  9. Tomasz pisze:

    DAMIAN WRACAJ !!
    Nie po to Cie cay czas odwiedzalem aby teraz przestac. Ja tu przychodze po rozwoj a nie po cos co jest oczywiste i zwiazane z pieniedzmi. Oklepaneee ..

    • Damian Redmer pisze:

      Wrócę, wrócę 😉 Rozwój będzie od 21 maja 🙂

  10. Krzysztof pisze:

    Podobne zagadnienia porusza film „Money as Debt” („Pieniądze jako dług”).

  11. Tomek pisze:

    Dobrze wykonana prezentacja i ciekawe przedstawienie podstaw dotyczących pieniądza 😉 Oczywiście, że warto się zabezpieczyć kupując złoto i srebro tak na wszelki wypadek, ale stwierdzenie, że dolar traci na wartości trochę wyssane z palca! Tak, dolar traci nieznacznie w ciągu kilku ostatnich tygodni, ale generalnie przez długie miesiące dolar potężnie zyskiwał w stosunku do wszystkich głównych walut. Mówienie o upadku dolara też trochę nie na miejscu, cały czas dolar cieszy się największym zaufaniem na świecie ze wszystkich dostępnych walut i jest naprawdę bardzo mało prawdopodobne by miało się to zmienić w ciągu następnych 20 lat, nie mówiąc już o całkowitym upadku dolara, który może nawet nie nastąpić w tym wieku.

    • Tomku nie mówimy tutaj o kursie danej waluty, tylko o jej ilości na rynku a tej przybywa w zastraszającym tempie. Chętnie za 20 lat wrócę do tego wątku 🙂 możesz też sprawdzić ile dolar była wart ( co można było w USA za niego kupić ) 20 lat temu i porównać do dzisiejszych danych, niemiło się zaskoczysz.

      • Tomek pisze:

        Oczywiście, że przybywa waluty na rynku, ale nie tylko dolara, lecz wszystkich najważniejszych walut na świecie, bo taka jest obecnie polityka monetarna krajów rozwiniętych, która sztucznie miała ponownie pobudzić wzrost gospodarczy. Z tego co pamiętam dolar jest obecnie warty zaledwie ponad 2 razy mniej niż 20 lat temu, co jest wynikiem skumulowanej inflacji i nie jest tu żadną niespodzianką. Ponadto zakupu złota nie rozważałbym na miejscu innych osób nie mając przynajmniej 0,5 mln zł wolnych środków na koncie, z tego za 100.000zł można by kupić złoto. Takie jest moje zdanie. W innym przypadku nie warto zawracać sobie głowy.

    • Hmmmm… z drugiej strony było już przecież kilka historycznych upadków dolara – także wymienionych w prezentacji. Kiedyś dolar upadnie, tak samo jak Euro. Pytanie jak szybko i jak bardzo „zaboli” ten upadek.

    • Gienek pisze:

      Tomek! Dolar to dolar ale gdyby był taką „skałą” jak mówisz, to dlaczego niektóre kraje przestają go używać do handlu międzynarodowego i nie przyjmują dolarów? Np. Iranowi za ropę płacą złotem. Tomek, matematyki nie oszukasz!

  12. Piotr pisze:

    No tak, ale też trzeba wiedzieć, kiedy w kruszce inwestować. Historyczne dane pokazują, że ci, którzy kupili złoto podczas „górki” cenowej w czasie kryzysu z końca ubiegłej dekady, na odrobienie strat wynikłych ze spadku jego ceny, mogą czekać nawet 25 lat. Słabe zabezpieczenie swojego majątku, nieprawdaż? A ludzie kupowali złoto po 2000 USD za uncję, bo wielcy doradcy tego świata mówili, że niedługo będzie kosztować 5000 USD. Obecnie cena złota waha się w okolicy średnich kosztów jego wydobycia, co z pewnością czyni je godnym zakupu. Pytanie tylko, czy nie lepiej tę samą gotówkę zainwestować w coś nie mniej trwałego (np. ziemia), co pozwoli nam ją efektywniej pomnożyć.

    • Piotrek NIE ten kontekst, tutaj mówię o ZABEZPIECZENIU a NIE o pomnażaniu, czy inwestycjach, od tego są nieruchomości 🙂

  13. Wiola pisze:

    Do tej pory sądziłam, że Państwo głupie bo sobie nie dodrukowuje pieniędzy.
    Tylko skąd wziąć złoto, skoro nie ma się kasy by wejść w jego posiadanie? Jak się zabezpieczyć, skoro nie ma się za co? Poza obrączką nie mam w domu nic złotego i rozumiem w ten sposób, że powinnam się zadłużyć aby nabyć złoto?
    Tak?

    • Wiolu, absolutnie NIE, najpierw skoncentruj się na podstawie czyli dochodzie z pracy lub biznesu, dopiero potem na zabezpieczeniu. Obejrzyj koniecznie kolejną prezentację 🙂

  14. Fan Arsenalu pisze:

    Oh Chwała Panu.
    Damian to co robisz jest naprawdę super. Nie żebym miał coś do Krzysztofa ale jednak to nie to samo. Po prostu jak coś jest całkowicie prawdziwe to się wyczuwa i tyle w temacie. Przynajmniej ja wyczuwam. Albo przynajmniej mi się tak zdaje. Nie zaraz coś mi biję chyba do głowy.

  15. Beata pisze:

    Hey Mariusz,
    prezentacja bardzo fajnie zrobiona! zastanawiam sie czy pokazesz w jakiej formie zloto kupowac I gdzie?

    • Beato, TYLKO forma fizyczna 🙂 obejrzyj koniecznie kolejną prezentację, tam będzie więcej info 🙂

  16. Artur pisze:

    Dzięki Marcin za bardzo dobrą prezentację.

  17. Krystian pisze:

    super, daje do myślenia, nie warto chomikować ;d

  18. Daria pisze:

    czyli jeśli mam teraz odłożone 50 tys zł to warto kupić złoto za część tych pieniędzy i mieć na 'czarną godzinę’? Marcin, co byś zaproponował?

  19. Daria pisze:

    a apropos linku, który załączyłeś w komentarzu wyżej, że Dania rezygnuje z płacenia gotówką, to chodzi o to że oni chcą płacić fikcyjnym pieniądzem który niby jest na koncie, to najgorsza rzecz jaką możemy uczynić – zgodzić się na płacenie kartą, pieniędzmi które 'mamy na koncie’ przecież to fikcyjne pieniądze i tylko kwoty w cyferkach bez pokrycia… na moje powinniśmy pozostać przy płatnościach w srebrze i złocie, których jest ograniczona ilość i nie da się ich podrobić. Jeśli wpłacamy pieniądze na konto w banku i płacimy kartą gdzie tylko widzimy cyferki, to rząd w każdej chwili może sprawić że znikną te cyferki. Im właśnie o to chodzi. Na Cyprze ludzie w ten sposób stracili majątek życia, wpłacając pieniądze do banku. Pomocna prezentacja, najlepiej mieć pieniądze (przynajmniej chociaż małą część pieniędzy 'zamrożone’ w złocie których nikt nie ma prawa nam zabrać ani nikt nie sprawi że nagle znikną.

    • Dario dodatkowo warto poruszyć temat pełnej kontroli społeczeństwa, bo płacąc kartą, wiadomo gdzie jesteś o której godzinie, co kupujesz itp. innymi słowy pełna inwigilacja.

      • Daria pisze:

        to czekam na prezentację na ten temat, na pewno wielu taka zainteresuje 🙂

  20. Mariusz pisze:

    Świetna prezentacja.
    Tak mi się refleksja nasunęła: szkoda, że mądrale nie chcą uczyć się na cudzych błędach. Myślę tu o owczym pedzie co niektórych do strefy Euro, które też jest dodrukowywane.

    • Mariuszu my wyciągnijmy odpowiednie wnioski i uczmy się na historii ostatnich 2500 lat 🙂
      Trzymaj się,
      Marcin 🙂

  21. Kamil pisze:

    Prezentacja fajna, napewno kosztowała dużo pracy. Padło w niej kilka istotnych pytań odnośnie tego, gdzie, jak, po ile kupować złoto i kiedy je sprzedawać. Chciałem zapytać czy będzie może rozwinięcie tego tematu albo czy ktoś może polecić jakaś książkę z tą tematyką (w miarę aktualną).

    • Kamilu poczekaj proszę cierpliwie do poniedziałku, wtedy ukaże się druga prezentacja a tam kilka BARDZO istotnych podpowiedzi 🙂
      Trzymaj się 🙂

  22. Krzysztof pisze:

    Jakimś cudem zawsze wiedziałem żeby inwestować w metale szlachetne, tylko gdzieś mi ta gotówka na nie się ulatniała ( do tego też potrzebna jest wiedza jak tą gotówkę zatrzymać). Czekam na następny filmik z niecierpliwością.

  23. Gosia pisze:

    Dzięki Marcin za tą prezentację (jak i za poprzednie, które tu kiedyś się pojawiły). Jasny przekaz, otwartość w dzieleniu się wiedzą, którą posiadasz. Mam nadzieję, że dane mi będzie spotkać Cię kiedyś osobiście na Twoim szkoleniu.
    Pozdrawiam,

  24. Sławek pisze:

    To co zobaczyłem, trochę przypomniało mi książkę „Bogowie Edenu” (dość kontrowersyjną , ale mi chodzi o część poświęconą historii papierowego pieniądza. Jest ta różnica że tam zamiast rządu jest historia banku, instytucji która ma zawsze mniej pieniędzy niż suma kwot które klienci mają na kontach. Tam jest historia o tym jak szesnastowieczne banki za złoto dawały klientom pieniądz papierowy, aż w końcu bankierzy zauważyli że tylko 20% klientów odbiera od nich złoto z powrotem więc zaczęli dodruk pieniędzy i pożyczali więcej pieniędzy niż mieli złota od klientów.

    • Sławku tutaj masz dość dobrze opisany proces o którym piszesz
      http://pl.wikipedia.org/wiki/Stopa_rezerwy_obowi%C4%85zkowej
      z tą różnicą że w praktyce banki wpłacając do BC rezerwę obowiązkową traktują to jako lewar, np. wpłacasz na lokatę 10 000 pln, jakiś % lokat idzie na rezerwy ( bo zawsze ktoś może zerwać lokatę przed terminem ) bank pod „zastawioną” kwotę rezerwy obowiązkowej udziela nam kredytu np. x 10 lub x 20 , zależnie od wewnętrznych przepisów w danym kraju, i zarabia na różnicy pomiędzy np. 5% z lokaty na 10 000 pln a 100 000 pln pożyczonymi na odsetki np. 7% lub 17% jeśli nie jest to pożyczka hipoteczna 🙂
      To co napisałem jest obrazowym przykładem, który jednak w 100% wyjaśnia dany temat.
      Trzymaj się,
      Marcin

  25. Damian pisze:

    Fajnie podana wiedza. Puszczę dzieciakom w szkole (jeśli starczy mi godzin lekcyjnych, o co teraz dość trudno:) Ale mam pytania i komentarze, i prosiłbym Marcinie o odniesienie do nich:
    – jeśli chodzi o upadki walut na przestrzeni wieków – czy nie jest tutaj „pomieszane” psucie pieniądza z parytetem złota, który przecież funkcjonował do lat 70. XX w., dopóki USA go nie zlikwidowały? A to bym klasyfikował jako dwie różne przyczyny spadku wartości pieniądza.
    – co powiesz o zarabianiu na bitcoinach? Na czym to wszystko polega, bo czytałem dość obszerny artykuł, ale mój mózg nie bardzo potrafił to przyswoić..
    – czy bankructwa Argentyny w ciągu ostatnich 30 lat chyba ze 3 razy również są efektem tego schematu, o którym mówiłeś?
    Jak rozumiem przy tym tempie zadłużania i naszej sytuacji gospodarczej, możemy szykować się na krach znacznie większy niż ten rozpoczęty w 2008…
    Pozdrawiam i czekam na kolejne prezentacje!

    • ad.1) Damianie parytet do lat 70 funkcjonował tylko w USA, choć i przed tym okresem były mega podejrzenia że środka płatniczego ($) jest na rynku duuużo więcej niż złota w skarbcu. Z Twojego wpisu wnioskuję że jesteś nauczycielem, więc warto abyś zgłębił np. zniesienie tego parytetu w państwach Europejskich i skorelował to z wojnami, wnioski same się nasuną.
      ad.2) nic nie powiem bo się na nich nie znam, lecz muszę podkreślić ta prezentacja jest o ZABEZPIECZENIU a nie spekulacji czy zarabianiu! Od zarabiania jest biznes, nieruchomości lub etat.
      ad.3) niestety wiele na to wskazuje.
      obejrzyj proszę kolejna prezentacje bo powinna ona rozjaśnić trochę bardziej temat 🙂

  26. Damian pisze:

    Ah, i jeszcze jedno – czy klienci Amber Gold nie myśleli właśnie o takim zabezpieczeniu?
    Pozdrawiam.

    • Nie mam pojęcia o czym myśleli ich klienci, tutaj jest pewne że NIE wolno kupować „kwitu” na kruszec a CZYSTY KRUSZEC, więc tam raczej działał brak wiedzy w danym temacie, i czysta sprzedaż przez handlowców AG.

  27. Eryk pisze:

    No dobra fajnie, ale ja też czytałem książkę Mike’a Maloney’a. Wypadałoby chyba podać źródło wiedzy, którą prezentujemy…

    • W miejscach gdzie informacje były na tyle unikalne, że ciężko byłoby znaleźć je gdzie indziej podawałem źródło (wykres bankructw państw), natomiast reszta nie jest wyłącznym autorstwem Maloney’a i nie on pierwszy zauważył wiele z tych zależności. Zresztą jeśli czytałeś do końca książkę Maloney’a, to wiesz, że w prezentacji pojawiło się wiele informacji i przykładów, których w niej nie znajdziesz

  28. Mateusz pisze:

    Świetna prezentacja Marcinie.
    Czy mógłbyś polecić mi jakieś dobre książki w tematyce pieniędzy i budowania majątku?
    Pozdrawiam.

    • Mateuszu a jakiej dokładnie wiedzy potrzebujesz?
      Bo tematy o które prosisz są dość obszernie opisane 🙂
      Daj znać,
      Marcin 🙂

  29. Daria pisze:

    Łał! Zaczęłam was oglądać dopiero wczoraj szukając w internecie sposobów na większą pewność siebie. Jestem zachwycona tym blogiem! Oglądnęłam już praktycznie większość prezentacji i uważam, że wszystkie są mega przydatne i super! Cieszę się, że oprócz tych dupereli modowych czy majnkraftach jest w tym świecie jeszcze prawdziwa mądrość 🙂
    Oby tak dalej!
    Daria

    • Damian Redmer pisze:

      Dzięki Dario! Bardzo nam miło 🙂

  30. Justyna pisze:

    a Wörgl w Austrii? Co o tym myślisz?

    • Justyno a czym różni się „znaczek” od kawałka papieru który nosisz w portfelu? Zwyczajnie odcięli się od BC i rozhulali gospodarkę, po tej prezentacji możesz domyślić sie jak mogło to „rozhulanie” wyglądać.

  31. Łukasz pisze:

    Wydobywanie złota rujnuje środowisko, masz tego świadomość?

  32. teresa pisze:

    Witajcie,jasno i wyraźnie,wreszcie zrozumiałam jak upadały kraje i powstawały banki i wiele odpowiedzi znalazłam,dzięki Wam,bardzo dziękuję.Bardzo cenię Waszą współpracę,która nas maluczkich mobilizuje do dbania o własne interesy.Nareszcie przestaliśmy być ofiarami Systemów a nauczyliśmy się dzięki Wam myśleć samemu. Wasze Serca są ogromne,dziękuję za dzielenie się wiedzą,serdecznie pozdrawiam

  33. Doradca pisze:

    Bardzo ciekawy film, szkoda, że takiej wiedzy (w taki sposób) nie przekazują na lekcjach ekonomii, trzeba przyznać, że nieźle skondensowałeś 2500 lat w nieco ponad 20 minut 🙂

  34. Gienek pisze:

    „Najważniejsza lekcja z minionych 2 500 lat” z ekonomii – zgadza się w 100%. Obecnie studiuję wszystkie twoje filmiki w tym temacie. Kto wie, może kiedyś dotrę Marcin na twoje któreś szkolenie. Trochę za szybko mówisz jak dla mnie, ale… powinienem dać radę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *