Zwiększanie swojej inteligencji – czy się da i czy warto?

Zwiększanie inteligencji – czy się da? Czy w ogóle warto?

Jak sam się przekonasz, to drugie pytanie jest dużo bardziej intrygujące.
Po odpowiedzi zapraszam do ostatniej przed wakacyjną przerwą

prezentacji na Rozwojowcu:

PS Jeśli jeszcze nie widziałeś, to tutaj jest link do dodatkowej prezentacji, o której wspominałem w zeszłym tygodniu: Jak w 30 sekund wzbudzić w sobie silną energię i motywację

Znalazłeś w tym wartość?

Podziel się i pomóż innym także znaleźć ten materiał:

Zobacz również:
Komentarze (19):
 1. Mateusz pisze:

  Droga Ekipo Rozwojowca,
  muzyka na koniec jest bardzo fajna, ale ze względu na patos zachowałbym ją na prezentacje bardziej przełomowych odkryć. Dawanie jej do każdej prezentacji to w mojej opinii przerost formy nad treścią.
  Bardzo fajnie pasowała do prezentacji „Jak zmienić swoje geny” (https://rozwojowiec.pl/3499/jak-zmienic-swoje-geny/).
  A tak przy okazji, byłbym wdzięczny za odpowiedź na mój komentarz do tamtej prezentacji (https://rozwojowiec.pl/3499/jak-zmienic-swoje-geny/#comment-29290). Sprawa jest o tyle istotna, że brak odpowiedniego odnośnika podważa całą prezentację.
  Pozdrawiam!

 2. Nula pisze:

  Hej, w szkole miałam robione testy na inteligencję i mój wynik rzeczywiście był dość wysoki – 145. Przewidywano mi wielką karierę. Jednak na innych polach swojego życia, mimo łatwości w zdobywaniu praktycznej wiedzy, nie powiodło mi się najlepiej. Moja inteligencja emocjonalna była bardzo słaba, gdyż skupiłam się na wiedzy teoretycznej, nie zaś na kontaktach międzyludzkich (co też wyniosłam z domu – brak okazywania uczuć, emocji, brak relacji przyjacielskich, niepowodzenia na tym polu), co wpędziło mnie w depresję. Ostatecznie po wielu latach skończyłam w przeciętnym zawodzie (przekwalifikowałam się), po mocnym wypaleniu zawodowym oraz wielu terapiach. Nie warto gonić za sukcesem za wszelką cenę. Nie za cenę relacji z ludźmi, dbania o siebie czy zdobywania pieniędzy. Dziś, choć pracuję bardziej fizycznie, jestem zadowolona ze swojej pracy, pracuję z ludźmi i oby tak dalej 😉 Pozdrawiam

  • Damian Redmer pisze:

   Dziękuję, że się tym z nami podzieliłaś.

  • Sylwia pisze:

   podobało mi się to co napisałeś 🙂
   fajnie, że niektórym się udaje. Być szczęśliwym pomimo 🙂

 3. pisze:

  Drogi zespole Rozwojowca.
  Gdy kliknęłam link, który otrzymałam w newsletterze, otwierający niniejszy wpis na blogu, pierwsze co mnie uderzyło to WIELKI NIEZAMYKALNY BANER z propozycją otrzymania Waszego PDFa z tymi cudownymi 20-ma technikami. Już go pobrałam, dawno temu. Po co mam go pobierać po raz kolejny. Moje pytanie brzmi – gdzie na banerze jest przycisk ZAMKNIJ, bez pobierania pdfa? Wkurzyłam się ostro, zainstalowałam dodatek do przeglądarki blokujący wszystkie nachalne reklamy, żeby w ogóle móc zrobić cokolwiek na tej stronie. Chciałam z ciekawości obejrzeć materiał, a ten baner wyprowadził mnie z równowagi i powiem szczerze, bardzo mnie zniechęcił. Dodajcie przycisk zamykania banera !!!

 4. Tomasz pisze:

  Jeśli chodzi o podkład muzyczny to jest trochę niedobrany i nieskalibrowany pod koniec. A sama prezentacja i wiedza w niej przedstawiona naprawdę fajna 🙂 Pozdrawiam

 5. Stanisław pisze:

  Damian, efekt Flyan’a dotyczy IQ, ok, i wysnułeś tezę, że porównawczo dzisiaj powinniśmy żyć w utopii. To znaczy co? Czyli mieć więcej pieniędzy? Pieniądz to fikcja. Ale jednak gdybyś porównał to co posiadamy więcej dzisiaj, i posiadalibyśmy wówczas to jednak żyjemy w tej utopii. Porównaj higienę, podróże, warunki pracy, dietę możliwości rozwoju, dostęp do wiedzy, informacji, zdrowia. Z tym całym zasobem przeskocz do tamtych czasów i zobaczysz, że byłoby to życie lepsze niż królów, geniuszy, bogaczy. Oczywiście powszedniość sprowadza nas do potrzeby poczucia się kimś wyjątkowym, potrzeby wyróżniania się wśród przeciętności i prozy powszedniego dnia. Porównajmy się całkowicie, a nie tylko w aspektach, które są naszą tęsknotą. Zobacz na jakim poziomie populacji Ty żyjesz, porównaj z człowiekiem z tym samym współczynnikiem wówczas i zapytaj ile on podróżował, ile zjada cytrusów, ile ma braci i sióstr a ile mu zmarło, ile musi pracować na swój odpoczynek, jak często się bawi i co należy do jego rozrywki. Jak się teraz czujesz? Teraz porównaj się z ówczesnym geniuszem. Czy teraz masz więcej? Fakt, ze nie masz splendoru, sławy, ale nawet cukierka nie zjesz tak dobrego jakiego dzisiaj kupisz w zwykłym sklepie. Idź do dentysty dzisiaj, a sto lat temu. Chcesz się zamienić?

 6. Michał G. pisze:

  Cześć 🙂
  Odnalazłem w tej prezentacji wartość 🙂
  Dzięki śliczne 🙂
  Czy słyszałeś może o teście MaxiDISC ?
  Celem tego testu jest określenie Twoich stylów zachowań, ukazanie Tobie słabych i mocnych stron. Można by rzec, że rozkłada człowieka na części pierwsze 🙂
  Wypełniając taki test byłem mocno zniesmaczony pytaniami i możliwymi odpowiedziami i nie oczekiwałem wiele po jego ukończeniu. Lecz gdy dostałem szczegółowy raport analizy moich stylów zachowań to SZCZENA MI OPADŁA. Jeszcze nikt mnie nigdy tak szczegółowo i precyzyjnie nie „rozpisał” hihihi
  Wiele kwestii uświadomiłem sobie po analizie raportu….
  Znalazłem odpowiedzi na pytania: Dlaczego…. ?
  I tu wracając do Twego stwierdzenia dotyczącego „własnych predyspozycji”.
  Ten test ukazuje to w czym jesteś mocny i dlaczego oraz czego „nie warto rozwijać” i dlaczego ( w sensie takim, że znacznie łatwiej przyjdzie nam rozwijać/ulepszać nasze „wrodzone” predyspozycje, niż rozwijać/poprawiać coś co uważamy, że może nam się przydać a w rzeczywistości jest to sprzeczne z naszą naturą).
  Także podsumowując 🙂
  Zgadzam się z Tobą, że poziom IQ, może być mocnym orężem w dążeniu do szeroko rozumianego sukcesu, pod warunkiem, że znamy dziedzinę w jakiej możemy to wykorzystać 🙂 Tak jak to perfekcyjnie przedstawiłeś w prezentacji 🙂
  Osoby z przeciętnym IQ zdobywają nagrody a osoby z wysokim IQ dalej popijają piwo w barze patrząc w TV…..
  Pozdrawiam i dzięki za przeczytanie 🙂
  Michał

 7. A mi kiedyś w szkole powiedzieli, że z inteligencją się rodzisz ale można ją zwiększyć o 20%

 8. Karol: pisze:

  Witam!
  Poruszasz ciekawe tematy ale po co dodajesz to okropne brzdąkanie?
  Ten hałas, który nazywacie 'muzyką’ jest naprawdę denerwujący zwłaszcza pod koniec prezentacji. Już lepiej dodać 'biały szum’ niż to brzdąkanie, które zagłusza to co mówisz. A jak już musi być to chociaż o połowę ciszej. Podkład muzyczny powinien być na równym poziomie o przyjemnym brzmieniu a nie jakieś ostre piski i destrukcyjna piekielna 'muzyka’. Pozdrawiam. K:

 9. Andrzej W pisze:

  A może przyczyna jest jednak prostsza? Może test IQ nie mierzy „prawdziwej” inteligencji, tylko umiejętność rozwiązywania zadań określonego typu? Inteligencja jest zbyt wszechstronna, a mózg jest zbyt skomplikowany by dało się powiedzieć o możliwościach umysłowych na postawie godzinnego testu.

 10. Lagu pisze:

  Baaardzo możliwe , że ktoś , podzczas robienia IQ np. w szkole , możę osiągnąc gorsze wyniki pod wpływem kolegów , stresu itp.

  • Lagu pisze:

   Pozdro dla wszystkich za granicą na wakacjach 😉 ( ciekawe czy kto jeszcze to czyta 😉

 11. Kamil pisze:

  Witam. Chciałbym się zapytać jaki są postępy jeżeli chodzi o grę o rozwoju osobistym? https://rozwojowiec.pl/2847/grywalizacja-rozwoj-osobisty/

 12. Ppp pisze:

  A może IQ nie rośnie, a “poprawa wyników” wynika chociażby z upowszechniania się testów i wprawy w ich rozwiązywaniu? Sto lat temu wielu ludzi nie umiało nawet czytać, dzisiaj formularze wypełnia się wręcz automatycznie.
  Spotkałem się kiedyś z tezą przeciwną – średnia IQ ludzkości SPADA, ponieważ dzięki coraz bardziej zaawansowanej technologii, życie staje się prostsze, a dzięki rozwojowi edukacji nie trzeba pewnych rzeczy wymyślać, bo już się je wie.
  Należy też pamiętać, że samo opracowywanie testów jest młodą dziedziną i ona same się zmianiały, przy czym pierwsze wersje miały poważne błędy konstrukcyjne – często testowały wiedzę, zamiast sprawności mózgu.
  Pozdrawiam.

 13. exomed pisze:

  Inteligencję można zwiększyć. Pozdrawiam
  ————————
  łuki ortodontyczne

 14. Bartek pisze:

  może coś o urządzeniach biofeedback?

 15. Rafał pisze:

  Proszę o informację kiedy będzie coś nowego bo nie chce mi się tu co chwile włazić żeby sprawdzać <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *