1 rzecz, której życzyłby Ci badacz motywacji
Jakiej jednej rzeczy życzyłby Ci na Święta i Nowy Rok współczesny badacz motywacji?
Zapraszam po odpowiedź:
Zobacz również:
- Powiązane
- Najnowsze
- Popularne
Jakiej jednej rzeczy życzyłby Ci na Święta i Nowy Rok współczesny badacz motywacji?
Zapraszam po odpowiedź:
Zapisz się na newsletter i otrzymaj dostęp do prezentacji:
Większa motywacja i energia w 30 sekund!
Podając adres e-mail, zapisujesz się na newsletter Rozwojowca, w ramach którego otrzymasz od razu wspomniany wyżej PDF oraz informacje o produktach, promocjach i nowych materiałach (także tych niepublikowanych na stronie i zarezerwowanych wyłącznie dla czytelników newslettera).
W prezentacji dowiesz się m.in.:
Zapisz się na newsletter i otrzymaj darmowy PDF:
20 szybkich naukowo potwierdzonych technik, które zwiększą Twój potencjał
Podając adres e-mail, zapisujesz się na newsletter Rozwojowca, w ramach którego otrzymasz od razu wspomniany wyżej PDF oraz informacje o produktach, promocjach i nowych materiałach (także tych niepublikowanych na stronie i zarezerwowanych wyłącznie dla czytelników newslettera).
Czyli z punktu nauki co jest lepsze kapitalizm czy socjalizm?
Z punktu wiedzenia motywacji – kapitalizm, bo daje Ci większą wolność wyboru (większą autonomię). Ten element jest kluczowy dla motywacji i dla poczucia szczęścia.
Warto pamiętać, że dotyczy to tylko społeczeństw zachodnich (zwłaszcza USA, gdzie jest przeprowadzana większość badań naukowych). Azjaci postrzegają świat inaczej – skrajnym przykładem jest system kastowy z Indiach, który nam wydaje się niemal niewolnictwem, a dla Hindusów jest źródłem poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji.
Z punktu widzenia kobiety będącej w kwiecie wieku czyli młodości dawno przeszłej wygląda to tak,przeżyłam socjalizm,poznałam kapitalizm i teraz to nie wiadomo co bo nie spotkałam trafnego określenia na czasy dzisiejsze (również politycznie dziś i teraz),w każdym czasie,ustroju odnajdywałam się finansowo (przechodząc na emeryturę w 2010 r że współczynnikiem przeliczeniowym 1.75 średniej krajowej wtedy),
Kierowałam się jedną zasadą:musiałam swoją pracę cokolwiek robiłam -lubić,druga zasada zawsze w zgodzie z prawem i też własnymi preferencjami (sumieniem) i byłabym szczęśliwą pracoholiczką do śmierci gdyby nie fakt że miesiąc temu zwolnili mnie bez podania powodu oficjalnego,w przekazie ustnym zaś padło na płeć i wiek (63),nic w tym momencie nie znaczyły kompetencje i przydatność zawodowa,stan zdrowia mam doskonały.Z tymi przyczynami ani dyskutować ani zmienić .
Motywacja jest potrzebna moim wnuczęta i żeby cokolwiek chcieli przyjąć za swoje to.muszę mówić ich językiem,temu tu jestem,dla mnie motorem było :muszę to lubić bez względu na wynagrodzenie,to było moje spełnienie.To był samoładujący się akumulator energii życiowej,zadowolenia i SPEŁNIENIE
FELICJA
Chyba pomylił Ci się socjalizm z komunizmem. Kapitalizm bez socjalizmu będzie zawsze płodził jakieś potworki, takie właśnie, jak komunizm, bo to nic innego, jak bękart kapitalizmu.
Witaj Damianie,zawsze będę pamiętać jak Twoje KODY UMYSŁU przywróciły mnie do życia. Bardzo dziękuję za to i Twoje e-maile i filmiki,które dalej polecam znajomym . Wybacz,że rzadko zaglądam ale w tym roku zainteresował mnie Bartek Popiel i jego Poranne Inspiratory.Proszę nie skreślaj mnie z listy twoich wielbicieli bo bardzo szanuję to co robisz,serdecznie pozdrawiam
Uff… dobrze, że napisałaś, bo już miałem skreślać 😉
Żartuję oczywiście. Nikogo nie skreślam, a Bartek robi super robotę, więc cieszę się, że spodobały Ci się jego materiały.
Witaj Damianie, z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkiego co dobre i najlepsze,zdrowia,wielu klientów,bogatego gwiazdora dla rodziny i całego zespołu.A w Nowym Roku 2017 radości codziennych,myśli dobrych pięknych i pozytywnych oraz chwil spokojnych każdego dnia na relaks odprężenie odpoczynek i zastanowienie dla Was wszystkich.Wszystkiego co najlepsze niech będzie z nami wszystkimi,serdecznie pozdrawiam
Dziękuję 🙂 Również wszystkiego co najlepsze dla Ciebie i Twoich bliskich.
Damianie,masz racje,spełnienie ma kluczowe znaczenie dla sensu życia oraz wygrana dla każdej ze stron w danej sytuacji.Trzymam się tego od wielu lat i uczę każdego na swojej drodze – to piękne przesłanie.
No jaka szkoda, że nie udało się sposobu funkcjonowania człowieka upakować w jakiś prosty model ekonomiczno-społeczny i manipulować nim do woli jak marionetką 🙂
To jest w nas piękne 🙂
Przecież się udało, Damian właśnie to opisał… Dając ludziom poczucie spełnienia też można nimi manipulować, w niektórych przypadkach nawet łatwiej niż pieniędzmi.
Oj, jesteśmy upakowani w wielu modelach. I wiele sił społecznych na nas oddziałuje nie tyle manipulując co wymuszając pewne działania. Dlatego prawdziwa wolność jest taka piękna! I podobnie jak wszystko co idealne – niedosiężna!
Szanowny Damianie
Tobie takż życzę „Spelnienia” w Twoim rozumieniu tego słowa a także w jego potocznym znaczeniu. Dużo zdrowia, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślnosci w Nowym Roku.
Tak Trzymaj.
Jan
Dziękuję 🙂
Wszelkiej pomyślności!
Ciekawie pisze Fromm na kapitalizmu, szeroko pojętego konsumpcjonizmu, społeczeństwa… spotkałeś się z jego poglądami? Otwiera oczy na niektóre sprawy. Właśnie czytam, świetną książkę „Sztuka Miłości” 🙂
Zastanawia mnie czy podczas przekopywania się przez badania, bierzesz poprawkę, na błędy jakie czasami popełniają badacze?
Błędy to mały pikuś. Ważniejsze jest prawidłowe odniesienie ich do odpowiednich sfer życia człowieka.
Ważne są również kontr-badania i badania takie same na innej populacji. I, oczywiście, czy są przeprowadzane metodą podwójnie ślepej próby (w dużym stopniu znoszącej efekt oczekiwań świadomych i nieświadomych badacza/czy). Badania spierających się w danej kwestii badaczy też dużo mówią o problemie. Czasami znaczące są wyniki oboczne, zaznaczające się marginalnie obok wyników głównych. Dlatego powinno się analizować badania i pod takim kątem. Im więcej umysłów przegląda takie badania tym więcej wniosków można z nich uzyskać.
Trzeba też wziąć pod uwagę, że wyniki mogą być efektem oszustwa dającego oczekiwane korzyści badaczowi czy zespołowi. By wyłapać nieścisłości powinno się interpretować dane badania w przestrzeni podobnych badań. Zwykle więc powołuje się na badania w kontekście ich poprzedników i wyjaśnia wyniki kontrowersyjne lub odbiegające od dotychczasowych.
Jeszcze dopowiem, że gdy chodzi o granty naukowe, w dodatku warunkowane odpowiednimi rezultatami, od których zależą kolejne dotacje, to sprawa ewentualnych fałszerstw staje się nadzwyczaj klarowna. :))
Udanych Świąt i wesołego Nowego Roku!
Dziękuje Damian za szczere życzenia 🙂
Tobie również życzę spełenia!:)
Bardzo dobre życzenia!
Życzę tego samego.
Mam małe zapytanie:
Wg badań nagradzanie finansowe za efekty pracy w pewnych sytuacjach nie działało. Czyli w innych sytuacjach działało. W jakich sytuacjach takie motywowanie działa, a w których nie ma sensu jego stosowanie?
Nasi piłkarze nożni dowodzą, że motywowanie ich finansowo daje efekt odwrotny. Później nie ruszą nogą w kierunku piłki bez odpowiedniej szeleszczącej podsypki.
Wiem, że mogę sięgnąć do badań, ale prostszą metodą jest zapytanie osoby/osób, które z badaniami zapoznały się.
Przy pracy umyslowej, kreatywnej finansowe wynagradzanie ma minusowy wplyw – zmniejsza sie perspektywa spojrzenia na dany problem i w wyniku tego zostaje on wykonany nieefektywnie. Przy pracy fizycznej gdzie po prostu cos zostanie wykonane szybciej takie nagradzanie jest jak najbardziej skuteczne.
Zasadniczo nie chodzi tu o to, czy praca jest fizyczna czy umysłowa, a o to czy może dać poczucie spełnienia. Oczywiście istnieje bardzo silna statystyczna korelacja między tymi dwoma aspektami, ale warto pamiętać, że istnieją od niej wyjątki i że na to, czy nagradzanie finansowe będzie efektywne, wpływa możliwość osiągnięcia spełnienia, a nie to czy praca jest umysłowa czy fizyczna.
Wydaje mi się, że wygrana dla sportowca daje wysokie poczucie spełnienia. Zwłaszcza gdy jest wykonana po ciężkich treningach i uzyskana po bardzo ciężkiej walce z przeciwnikiem. Dlaczego idea ta nie dotyczy naszych piłkarzy nożnych? Wygranie meczu, wspaniała gra, pochwały idące zewsząd – powinny dawać uczucie spełnienia. I pewnie dają. Niemożliwe by nie dawały poczucia spełniania. Ale z jakiegoś powodu obiecane nagrody finansowe nie działają. Najlepiej gdyby wypowiedzieli się sami piłkarze o różnym poziomie sportowym, bo rozumiem, że siła oddziaływania gratyfikacji nie jest stała dla danego poziomu sportowego i nie rośnie lub spada liniowo.
Spadek wydajności w wyniku obiecanych pieniędzy za coś, co gotowy byłem zrobić za darmo, przetestowałem na sobie. Z jednej strony staram się bardziej, bo fakt otrzymania zapłaty powoduje we mnie konieczność przygotowania produktu o lepszej jakości, z drugiej właśnie to dążenie do jak najlepszej jakości, prokrastynuje moją pracę. Za darmo tworzę produkt o jakości 1,0; za pieniądze czuję, że powinien on być jakości 1,5. Czas wydłuża mi się o szukanie rozwiązań i dodatkową pracę nie od 50% a wykładniczo – o paręset % lub więcej. Zamiast zrealizować rozwiązanie na bazie mojej wiedzy, rozszerzam ją, by rozwiązanie było lepsze. Efektywność spada i wartość godzinowa pracy, pomimo wzrostu jej jakości, również. Poczucie spełnienia jest, ale nie do końca. Bo mając więcej czasu do dyspozycji mógłbym otrzymać produkt lepszy. Oczywiście w tym wypadku pewnie również byłyby detale do poprawienia, więc nadal spełnienie nie byłoby 100%-we.
Nie wiem jakby to było przy ręczno-nożnym kopaniu rowów łopatą. Prawdopodobnie do pewnej wartości efektywność rosłaby, a później zaczęła spadać. Ale to już moje gdybanie. (Czy robotnik wykopie metr dołu efektywniej dostając 1 mln dolarów od tego, który dostanie jedynie $10 tys. za tę pracę?)
Kiedy mężczyzna staje się spełniony? Wydaje mi się, że jest to osiąganie etapów w życiu. Jednym z nich jest okres, gdy pierwszy raz zostaje ojcem. Tego właśnie życzę w nadchodzącym roku!
O wiele przyjemniej się ogląda w „starej” grafice 🙂
Ciekawe jak zdefiniowano spełnienie? Przecież dla każdego może to oznaczać coś innego.
Nie działa mi logowanie do Switcha przez telefon. Próbowałem z różnych telefonów i za każdym razem strona do logowania nie wczytuje się w całości.