2 wskaźniki kłamstwa (wg agentów CIA)

Na jakie 2 zachowania powinieneś zwrócić szczególną uwagę, gdy podejrzewasz kogoś o kłamstwo?

Zapraszam:

1. Jeśli tematyka rozpoznawania kłamstwa Cię zaciekawiła, to tutaj jest wspomniany w prezentacji link do księgarni, gdzie po wpisaniu hasła ROZWOJOWIEC przez przynajmniej tydzień możesz zdobyć Anatomię Kłamstwa 25% taniej: jestem czytelnikiem Rozwojowca i poproszę o rabat na książkę

2. Jeśli chcesz nam pomóc w wyborze stylu graficznego do zgrywalizowanego treningu rozwoju osobistego, to kliknij proszę tutaj: Wybór stylu (ankieta z 1 pytaniem)

Znalazłeś w tym wartość?

Podziel się i pomóż innym także znaleźć ten materiał:

Zobacz również:
Komentarze (20):
  1. Alvaro pisze:

    Bardzo ciekawa wiedza w tej prezentacji. Mam wrażenie, że inny tytuł tej książki mógłby być: „Jak kłamać, tak by nikt się o tym nie dowiedział”. Autorzy rozszyfrowując kłamstwo na czynniki pierwsze jednocześnie dają cały arsenał wiedzy jak skutecznie kłamać.
    Skoro taka wiedza jest ujawniana, to pewnie obecnie stosowane metody są jeszcze co najmniej 5 poziomów wyżej. A my dostajemy jedynie wycinek całości 😉

    • Damian Redmer pisze:

      Oczywiście jest taka możliwość, ale osobiście wydaje mi się, że te 5 poziomów wyżej to kwestia po prostu dużo lepszego opanowania zasad opisanych w książce, a nie znajomości jakichś nowych, tajnych trików (jeśli jakieś faktycznie są). Przynajmniej po przeczytaniu książki nie przychodzi mi do głowy jak mocniej i bardziej podstępnie można kogoś zmusić do pokazania kłamliwych zachowań niż np. zadając pytania, które wymagają od niego dużo większej ilości myślenia (a więc i dłuższego czasu na odpowiedź) niż gdyby nie miał niczego do ukrycia.

  2. Kuba pisze:

    Super cykl prezentacji 😀 . Bardzo przydatne informacje 🙂 , ale…
    mówiłeś że 1 wskazówka to wyczucie 5s a 2 to dwa klastry obok siebie i w tej prezentacji wyjaśniłeś nam na czym polegają te klastry;pierwszy to np. :
    ,,Kim jesteś, aby mnie o to pytać ?” ,
    a drugi aby kupić sobie czas na odpowiedż to np. :
    ,,Cieszę się, że pytasz…”
    I chodzi mi o o to, że te klastry mają wystąpić zaraz po sobie w przeciągu 5s i właśnie tego sobie nie wyobrażam:
    Cieszę się że o to pytasz… ,ale kim właściwie jesteś że o to pytasz ?!

    • Damian Redmer pisze:

      2 rzeczy:
      – PIERWSZE kłamliwe zachowanie musi wystąpić w przeciągu 5 s. Drugie nie musi wystąpić od razu bezpośrednio po nim. Może być chwila przerwy. Ważne żeby dotyczyło tego samego pytania. Czyli przykładowo może to być prośbą o powtórzenie pytania, a później nieudana odpowiedź.
      – Kłamliwe zachowania to nie tylko odpowiedzi (czyli strona werbalna) – to też cała masa sygnałów niewerbalnych. Je też się obserwuje i one tez liczą się do zasady klastra, więc np. zasad klastra może być w pełni spełniona jeśli odpowiedź słowna będzie „dobra”, a zobaczysz 2 kłamliwe niewerbalne zachowania.

  3. Włodzimierz pisze:

    Dobry cykl prezentacji!
    Chciałem zamówić książkę. Ale pojawiają sie tylko strzałki w dół a linków do prezentacji i do ankiety nie widać.
    Pozdrawiam
    WK

    • Damian Redmer pisze:

      Są tuż pod prezentacją (nie bezpośrednio na niej, ale pod nią) w bloku tekstu.

  4. Anna pisze:

    Dzień dobry,
    nie wiem, z której strony ta nieuczciwość, ale teraz książka kosztuje 30,90 zł, a jeszcze tydzień temu kosztowała 21,64 zł, czyli jej cena została podniesiona nawet o więcej niż te 25% rabatu. Bardziej opłacało się ją kupić zanim użytkownicy Twojego bloga otrzymali te wspaniały prezent w postaci 25% rabatu. Jestem zdegustowana.

    • Damian Redmer pisze:

      ???
      Nic mi o tym nie wiadomo.
      A gdzie kosztowała 21,64? W tym samym wydawnictwie (SQN)?

  5. Dariusz Kardela pisze:

    Bardzo ciekawy cykl prezentacji, gratulacje Damian wyboru tematu!
    Ciesze się, że podjąłeś tak ważny i wspólczesny temat. Szkoda tylko, że skupiłeś się na komunikatach werbalnych. Dużo łatwiej klamać słowem mowionym aniżeli niewerbalnie. Nad znaczną liczbą komunikatów niewerbalnych człowiek nie panuje świadomie (szczególnie jest to widoczne w mimice). Zdaje sobie jednak sprawę, że komunikacja niewerbalna, to olbrzymi obszar, który nawet w szczegółowym kontekscie (kłamstwa) nie da się krótko i łatwo omówić.
    Co do książki i jej ceny Anno – dosyć bacznie obserwuję rynek książki i wydawcy oraz księgarnie często stosują podobne „chwyty”. Nie doszukiwałbym się tutaj złych intencji ze strony Damiana. Poleca książkę po jej przeczytaniu i zaprezentowaniu szerszemu gronu. Kto chce, może skorzystać z rabatu i kupić od wydawcy, lub poszukać w internecie i kupić taniej. Normalne prawo wolnego rynku.

  6. Rudnik28 pisze:

    Błagam Cie Anna, czy naprawde będziemy się kłócić o 2 zł?
    Pozdrawiam

    • Malina pisze:

      Dobrze Anna zrobiła, że to napisała. Takie rzeczy trzeba zgłaszać. Biznesmen nie wie wszystkiego co robią jego partnerzy. W wielu przypadkach dzięki klientom dowiaduje się z kim współpracuje.

  7. Anna pisze:

    Tak, w tym samym wydawnictwie. Kupiłam ją po Twojej pierwszej prezentacji nt. kłamstwa.

    • Damian Redmer pisze:

      Ok – spytam się więc wydawnictwa o co tutaj chodzi.

      • Damian Redmer pisze:

        Dostałem odpowiedź od wydawnictwa:
        „Cena w księgarni internetowej Labotiga nigdy nie spadła do tak niskiej kwoty. Nie jest to zgodne z polityką cenową w naszym sklepie. Pytanie czy czytelniczka nie myślała o innej księgarni czy ofercie.
        Nawet jeżeli coś takiego by się stało u nas, to tylko w związku z jakimś krótkotrwałym błędem.”
        Może to było to samo wydawnictwo, a inny sklep internetowy (nie wiem czy mają jeszcze jakieś)?

  8. Grzegorz pisze:

    Damianie, może zbadasz kwestie NLP i techniki manipulacyjne w tym obszarze … Jestem ciekaw Twojego zdania …

    • Damian Redmer pisze:

      Trudny temat… i etycznie i pod względem weryfikowalności skuteczności wielu narzędzi NLP (wg wielu to pseudonauka, która ze skutecznością mierzoną doświadczalnie ma niewiele wspólnego, a wg niektórych genialny wynalazek – i obie strony mają pewne argumenty). Na razie mówiąc szczerze nie wiem jeszcze jak go ugryźć, ale jak przyjdzie mi coś do głowy, to powstanie prezentacja lub cały cykl.

  9. Ania :) pisze:

    Witaj, świetna prezentacja, bardzo przyda mi się na studiach :), bo na zarządzaniu trzeba nauczyć się dokładnie tych dwóch metod odpowiadania na pytania, szczególnie wykładowców :). Nie wiem czemu skojarzyło mi się to z laniem wody, tak żeby nikt nie zauważył. Może słusznie może nie. W każdym razie lubię oglądać twoje prezentacje, ciekawi mnie na przykład czy wiedzę bierzesz z książek, internetu czy bywasz na szkoleniach. Chodzi mi o główne źródło wiedzy. Ja narazie zaczynam swoją przygodę z rozwojem osobistym, opisuję ją na bieżąco na blogu http://www.bliblioteczka-samorozwoju.pl, z tym że obecnie najwięcej wiedzy czerpię z wszelakiej literatury. Czasem trochę ciekawostek znajdę na różnych blogach, ale jest naprawdę mało źródeł, które trafiają mi prosto w serce i które mogę dosłownie pożerać :). Pozdrawiam

    • Damian Redmer pisze:

      Wiedzę czerpię praktycznie zewsząd (czasopisma anglojęzyczne, dokumentacje badawcze, literatura naukowa, literatura popularnonaukowa, „zwykłe” poradniki, nagrania z wystąpień naukowców, kursy i materiały osób, które robią coś podobnego do mnie, Internet) tylko nie ze szkoleń stacjonarnych i webinarów, bo tam zazwyczaj mało kto cytuje źródło przekazywanych informacji (jest zazwyczaj styl „Słuchajcie mnie, bo ja tak mówię, więc to prawda i to działa”).

  10. Marcin Hezychasta pisze:

    Intuicyjnie wyczuwam, że coś jest nie tak z tymi metodami. To znaczy te metody są pewnie skuteczne do wykrywania kłamstwa u przeciętego człowieka ale zauważyłem, że fanatycy kłamią bez zmrużenia oka. Nawet są w stanie uwierzyć w swoje własne kłamstwo. I to mnie zdumiewa. Jak na mój gust mógłbyś w przyszłości coś więcej napisać na temat psychologii kłamstwa. Może przerobiłbyś kiedyś książkę Pameli Meyer o kłamaniu?

  11. Rafał pisze:

    Chętnie sprzedam taka
    Książkę w stanie idealnym za 25 z wysylka na terenie polski 🙂 osobę tylko zainteresowana podejmująca szybko decyzje bez zbędnego rozpisywania się a najlepiej nie zadawaniu żadnych pytań proszę o kontakt wraz z adresem dostawy. Wysylka tylko i wyłącznie za przelewem z góry a wysylka następnego dnia lub tego
    Samego po zaksięgowaniu przelewu. Polecam książki historyczne 19/20 wiek tam poza rodowodem jaki mamy nauczycie się rozpoznawać kłamstwo które jest zdecydowanie bardziej globalne i zawiłe niż się wydaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *