Siła Nawyku – 3 najcenniejsze lekcje

Jedna myśl: „Wszystkich świetnych książek nikt z nas nie przeczyta samemu” sprawiła, że chciałbym spytać Cię o zdanie w sprawie pewnego projektu.

Jednocześnie w prezentacji poznasz 3 najcenniejsze spostrzeżenia i krótką recenzję książki „Siła Nawyku” Charles’a Duhigga.

Zapraszam:

Link do ankiety wspomnianej w prezentacji

Znalazłeś w tym wartość?

Podziel się i pomóż innym także znaleźć ten materiał:

Zobacz również:
Komentarze (33):
  1. Tadeusz pisze:

    SUPER
    To bardzo dobry pomysł…
    Tylko muszą to pisać rzetelne i kompetentne osoby, nie za przeproszeniem młode, bez mózgowe szczeniaki…. *tylko ktoś, kto ma głowę na karku…. z młodymi bywa różnie…
    Jeszcze Damian, jakbyś mógł zrobić bazę danych typu okładka, autor i tytuł książki i krótki opis/streszczenie…
    Np. w HTML…..
    Pozdrawiam 😉

    • Damian Redmer pisze:

      Dzięki – dokładnie o to pytam: o formę, w jakiej byś to wolał. Jeśli tekst zbierze wystarczająco dużo głosów, to robienie tego w HTMLu z tymi wszystkimi rzeczami, o których wspomniałeś nie będzie problemem.

    • Stefania pisze:

      Tadeusz, przykre jest to, jak oceniasz i określasz młodych ludzi. Gdyby zrobić badania (Damian bardzo je lubi, więc może zrobi), mógłbyś się bardzo zdziwić, jak wiele młodych ludzi ma wspaniale osadzoną „głowę na karku”, i równie dużo osób starszych, które mógłbyś określić tak, jak tu określasz młodych. Wiek nie ma tu żadnego znaczenia.
      A tak poza tym…
      Zastanów się kogo tak naprawdę tak przykro oceniłeś, do kogo to mówiłeś – odkrycie prawdy może być zaskakujące i…
      Tak, trudne dla Ciebie samego. I co z tym zrobisz?…
      Pozdrawiam,
      Stefania

  2. wojteek pisze:

    Zdecydowanie popieram taką formę prezentacji essencji książek… 🙂 Super

  3. Mirosław pisze:

    Dobry pomysł

  4. Michał pisze:

    Uwielbiam tą książkę! 🙂

  5. patryk pisze:

    Hej Damian,
    Uwazam, ze jest to swietny sposob, osobiscie szukam mozliwosci jak zrobic baze aktualnych wynalazkow, ktore maja pokrycie ze swoim przeznaczeniem.
    Napisz mi prosze, skad czerpiesz wiedze procz ksiazek? Na jakiej podstawie segregujesz zrodla informacji z internetu ?
    Gdzie dokopujesz sie do tak duzej ilosci badan ?
    Z gory dziekuje za kazda odpowiedz Damian.
    Pozdrawiam serdecznie !
    Z wyrazami uznania za Twoja prace
    Patryk Respondek

    • Damian Redmer pisze:

      Zależy czy mówimy o pojedynczych ciekawostkach czy bardziej obszernych tematach (np. samodyscyplina, nawyki). Pojedyncze ciekawostki znajdujemy często przypadkiem generalnie szukając wiedzy w artykułach, czasopismach. Przy obszerniejszych tematach kupujemy duże grube książki typu „Oxford Handbook of…”, które zbierają w sobie często ponad 1000 badań każda i traktujemy to jako punkt wyjścia.
      Jak coś na zainteresuje – doszukujemy kolejnych badań (po temacie lub po autorze), kupujemy kolejne książki tego typu.
      Jeśli chcesz zobaczyć co mam na myśli mówiąc „tego typu” zerknij proszę do tej odpowiedzi: https://rozwojowiec.pl/najczesciej-zadawane-pytania/#start

  6. Izabela Ewa pisze:

    Dziękuję. Bardzo ciekawa prezentacja, zresztą – jak zwykle 🙂
    Pracując z ludźmi nad zmianami ich wzorców myślenia i działania oraz nad zmianą głównych przekonań mam do czynienia z praktyką omawianych tu fenomenów.
    Muszę przyznać, że zarówno zasadę: „zmieniaj tam, gdzie najprościej” jak też zasadę: „stwórz kluczowy nawyk” stosujemy z moimi klientami z wielkim powodzeniem i faktycznie zmiany są ogromne!
    Jednakże pozwolę sobie poczynić małą uwagę dotyczącą punktu pierwszego: „rozpoznaj prawdziwą nagrodę”. Otóż „nagroda” to nie to samo co „zysk”. W pracy psychoterapeutycznej idzie się nieco głębiej i pytamy o zysk. Nie zawsze zysk jest nagrodą, ale zawsze możemy go znaleźć, na mniej lub bardziej świadomym poziomie.
    Dopiero odkrycie zysku (korzyści, którą często bywa np. brak konieczności wzięcia odpowiedzialności) pozwala często pójść dalej. Ludzie po prostu już tacy są, że nie robimy nic, jeśli nie uznamy, że mamy w tym jakiś „interes”. Nawet zachowania altruistyczne są napędzane pewnego rodzaju korzyścią, np. bycia kimś pomagającym lub choćby wyrażeniem uczucia empatii.
    I to jest ok, tylko nie zawsze chcemy to zobaczyć. Pozdrawiam, IK.

    • Damian Redmer pisze:

      Dzięki za uściślenie – bardzo cenne.

  7. Dobrosław Żybort pisze:

    Chciałbym prezentacje i tekst bo taki łatwiej wyszukiwać ja zrobi się ich dużo, tutaj przykład strony z której zacząłem korzystać przy wybieraniu książek do czytania: https://sivers.org/book Każda podstrona ma długie notatki z książki. Jak do tej pory z tej listy przeczytałem 13 książek i w większości zgadzam się z opiniami o nich napisanymi przez Sivers-a. A w kolejce czekają kolejne książki z tej listy 🙂

  8. Agnieszka pisze:

    Bardzo dobry pomysł! Też o tym myślałam. Raczej trudno jest trafić na dobrą książkę wybierając na ślepo. Nie mogę wypełnić ankiety, ale jak najbardziej jestem za 😀

  9. marcin pisze:

    Bardzo fajny pomysl.
    moze nawet zrobic platforme z opisami. Kazdy user moglby cos napisac a oczywiscie oceny userow z najlepsza liczba punktow bylyby wiecej warte (zero demokracji :D)
    teraz kazda ksiazka jest super bo kazda ksiegarnia kazda ksiazke reklamuje bo chce po prostu sprzedac. tak wiec jest ciezko wybrac. taki portal bardzo by ulatwil sprawe

  10. Ania pisze:

    Hej, myślę, że to super pomysł. Nie każdy ma taki dar przekazywania wiedzy ustnie w filmach, ale mogą to być proste prezentacje w PPT np. lub po prostu teksty. Fajnie by było gdyby wszystkie te formy były zawarte w tej bazie: i filmy i prezentacje obrazkowo-tekstowe i teksty. Pozdrawiam!

  11. Teresa pisze:

    Witaj Damianie,super informacje jak zawsze.Jestem za bazą danych,którą już wcześniej robiłeś.Masz Talent do tego,bo Twoje videa są krótkie i rzeczowe a wiedza w pigułce.Wiele Twoich zebranych badań przyczyniło się do mojego szerszego spojrzenia na wiele spraw [więcej wiem i rozumiem.bardzo dziękuję]. Wysłałam Tobie kiedyś zestaw książek,które mnie zainspirowały [podobne czytałeś] .Niestety zalew informacji powoduje,że przerzuciłam się na audiobooki ; 1,Brian Tracy 'Zjedz tę żabę
    2.Jon Gordon 'Autobus energii
    3.Pamela Dodd oraz Doug Sundheim 'Zarządzaj swoim czasem
    4.Kasia Szafranowska 'Multiczytanie [świetne podstawy]
    5. oraz Twoje Kody Umysłu to REWELACJA.Chętnie skorzystałabym z Twoich Baz Danych z obu dziedzin,bo już nie wyrabiam a sama uczę się jeszcze jęz.ang.wg Twoich badań i Metody Kasi Szafranowskiej [połączyłam je,efekty szybsze i dające radość z nauki,bardzo dziękuję] ,serdecznie pozdrawiam

  12. Darek pisze:

    Super pomysł, konkret, zwłaszcza z częścią odnośnie praktyczności, bez słodzenia, kawa na ławę, dla mnie bomba, pozdrawiam wszystkich! 🙂

  13. Krystyna pisze:

    Pomysł świetny, ale drobna uwaga: słowo „poczytność” oznacza popularność książki, książek wśród odbiorców, ew. popularność autora, zatem u Ciebie na określenie „jak się książkę czyta”, jakim językiem jest napisana, poszukać warto innego słowa…
    A poza tym gratuluję pomysłu i podziwiam wiedzę oraz zaangażowanie ! 🙂

  14. Justyna pisze:

    Myślę że na temat jednej książki może powstać wiele recenzji o rożnym poziomie trafności i staranności. Warto by każdej recenzji przyznawać gwiazdki by czytelnicy w naturalny sposób je pozycjonowali. Myślę że recenzje powinny być zarówno pisane jak i nagrywane w postaci filmów.
    Pozdrawiam
    J.

  15. Andrzej pisze:

    Gratuluję dobrego pomysłu. Uprzedzam, że zadanie nie jest proste.
    Widzę 2 podstawowe trudności
    – zakres tematyczny książek – aby baza trafiła do wszystkich musi być 'szeroko tematyczna’
    – musisz wymyśleć sposób recenzowania recenzji. Każdy powinien mieć prawo napisania swojej opini. Jednak, jeśli czytelnik nie rozumie ksiazki, to jego opinia będzie szkodzić innym czytelnikom.
    Wierzę, że sobie poradzisz z tymi problemami.
    Pozdrawiam Andrzej

  16. Anka pisze:

    Swietny pomysl! Ja tez bede z niecierpliwoscia czekala na takie prezentacje.
    Pozdrawiam

  17. Staszek pisze:

    Jeśli książka będzie opracowana w formie takiej prezentacji (ok. 15 min) to będzie najlepsze rozwiązanie, bo są zawarte w niej najważniejsze informacje.
    Pozdrawiam.

  18. Alicja pisze:

    Nareszcie! Przeczytalam do tej pory wszystkie ksiazki, ktore poleciles – i musze przyznac, ze wplynely na moje zycie mocno. Tyle jest jeszcze niesamowitych pozycji, ktore warto przeczytac, ale jeszcze ich nie znamy. Swietna robota! Bardzo sie ciesze z tego pomyslu i nie moge sie doczekac 🙂 pozdrawiam

  19. Renata pisze:

    Super pomysł! Chętnei posłucham, bo faktycznie….ciężko nadążyc za wszystkimi ksiażkami…Pozdrawiam 🙂

  20. Andrzej pisze:

    Fajny pomysł – takiej recenzji treści w pigułce 🙂

  21. Jagoda pisze:

    Świetny pomysł 🙂
    Korzystam ze wskazówek, sugestii, które umieszczasz w prezentacjach i mogę powiedzieć- to zmienia mój sposób postrzegania świata wokół mnie, sposób patrzenia na samą siebie i innych. Warto, żebyś to kontynuował 🙂

  22. Kamil pisze:

    Pomysł fajny
    tylko jedno ale, te informacje zawsze będą dość subiektywne. Każdy ocenia po swojemu, nie wiesz i nie przewidzisz czy akurat ta książka nie spodoba się danej osobie i odwrotnie, dla przykładu Twoim zdaniem książka będzie mało inspirująca i a dla kogoś może być bardzo, idąc dalej można ocenić, że jest mało praktyczna a może akurat ktoś zastosuje to do życia i tym samym odmieni swoje życie.
    Taka myśl mi przyszła to od razu napisałem.
    pzdr 🙂

    • Damian Redmer pisze:

      Tak, to prawda – subiektywność jest wpisana w ten pomysł. Bez niej potrzeba by streszczać całą książkę, a i to nie „wyciągnęłoby” w pełni subiektywności z oceny samej książki.

  23. Ewelinamarta pisze:

    Jak dla mnie ekstra! Tego właśnie szukałam.

  24. Ola pisze:

    Super pomysł, super prezentacja!pozdrawiam

  25. anna pisze:

    pomysł super!
    W końcu na tej samej zasadzie działają recenzje,repozytoria czy niektóre periodyki.
    Nawet jak mamy różne zdania o pozycji to też warto spojrzeć co komu w duszy gra!
    Przydał by się też wspominany kiedyś PDF (ze źródełkami)
    ale rozumiem że jak dają tort to nie wypada szukać wisienki!
    Na marginesie gratuluję pomysłów, konsekwencji i elokwencji, reszta – jeszcze lepsza przyjdzie z czasem.

  26. Mariusz pisze:

    SUPER WIDEO. Warto poświęcić ten niecały kwadrans. Dzięki!

  27. Michał pisze:

    Świetne Damian. Na pewno wykorzystam tą wiedzę w praktyce. Zbieram do kupy wiedzę o źródłach wpływu, jak radziłeś w BY, i będę je wdrażał tak, by zawsze radzić sobie ze swoimi postanowieniami 🙂

  28. Bardzo ciekawe wnioski, które dają do myślenia. Wykorzystam je w życiu codziennym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *