[Odkrycie] Zwielokrotnianie umysłu – czy to naprawdę możliwe?

Wg większości badań niemożliwe jest efektywne wykonywanie kilku wymagających uwagi czynności naraz.

Jednak w XX wieku żył tzw. człowiek o 6 umysłach i autor kursu o zwielokrotnianiu umysłu, którego podzielność uwagi zdaje się przeczyć naszej obecnej wiedzy.

Jak to więc w końcu jest z tą wielozadaniowością? Da się efektywnie wykonywać kilka rzeczy jednocześnie czy nie?

Jeden z eksperymentów natrafił na ciekawy trop…

Wspomniany w prezentacji test znajdziesz tutaj

UWAGA: Ostatnio Uniwersytet w Newcastle (test pochodził z ich strony) albo go kompletnie wyłączył, albo ma jakieś problemy z serwerem, bo link powyżej przestał działać. Spróbuj proszę – może mieli tylko chwilową usterkę. Jak link nie będzie działała dłuższy czas, to wtedy w przeciągu kilku miesięcy postaramy się pewnie sami stworzyć wersję tego testu.

Znalazłeś w tym wartość?

Podziel się i pomóż innym także znaleźć ten materiał:

Zobacz również:
Komentarze (64):
 1. iwus pisze:

  Zgadzam się z Tobą Damian. ten test jest mało zrozumiały. Pozdrawiam 🙂

 2. Magda pisze:

  Instrukcja jest mega niejasna. Bardzo proszę o filmik z wyjaśnieniem.

 3. Andrzej pisze:

  Jeśli nie jestem supertaskersem ( a tak jest najprawdopodobniej ) , czy ćwiczenia zawarte w książce Harrego Kahne nie mają dla mnie sensu ? Mam tą książkę i doszedłem do lekcji nr 2 . Czy mogę liczyć na jakieś efekty dzięki tej metodzie mimo że są małe szanse że nie jestem tzw supertaskerem.
  Czy dalsze ćwiczenia mają sens ???

  • Damian Redmer pisze:

   Efekty będą – polepszy Ci się koncentracja (jak przy każdym ćwiczeniu umysłowym) i może pamięć pracująca (tutaj są potrzebne testy, ale ćwiczenia z jego kursu mają znamiona takich, które mogą to poprawiać). Jednak jeśli nie masz predyspozycji supertaskera, to nie pomogą Ci utrzymywać koncentracji w kilku miejscach naraz.

  • Tomek pisze:

   Każde ćwiczenie niesie jakieś nowe możliwość dla twojego mózgu , ja ostatnio skończyłem na 3 lekcji .Jestem z tej ksiązki zadowolony ,bo jesli nie pomoże mi w zwielokrotnieniu umysłu to moja pamięć i koncentracja będą na wyższym poziome a to zawsze jest na plus .
   Książka ta bardzo dobrze również wpływa na kreatywność sam sie o tym przekonałem .Pozdrawiam

 4. Adam pisze:

  Swojego czasu interesowałem się tym kursem. Na forach internetowych spotkałem się z wieloma relacjami osób, którym to pomogło – połowa była zadowolona, a a druga połowa nie. Jak to się ma do tych 2-3%? Jakoś nie chce mi się wierzyć zbieg okoliczności, że osoby, które interesują się takimi rzeczami są jednocześnie wybitnie uzdolnione…

  • Damian Redmer pisze:

   Pytanie klucz – co to znaczy „zadowolonych” 😉 Też przeglądałem fora (polskie i angielskie) i wiele osób było zadowolonych, że poprawiła im się koncentracja, ale raczej nikt się nie chwalił, że potrafi robić kilka rzeczy jednocześnie (np. czytać książkę i słuchać jakiegoś audiobooka jednocześnie i rozumieć treści z obu tych rzeczy bardzo dobrze).
   Dla niesupertaskerów te ćwiczenia są po prostu ćwiczeniami na koncentrację i prawdopodobnie pamięć pracującą (która ma duże znaczenie, więc jej trening może się przyczyniać do wielu fajnych korzyści). Ale nie uczynią z niesupertaskera supertaskera – przynajmniej przy naszym obecnym poziomie wiedzy.

 5. Wichajs pisze:

  O co w tym chodzi ??? 😀

 6. Bartek pisze:

  Damian przyda się objaśnienie do testu

 7. Staś pisze:

  Bardzo nie jasna

 8. R pisze:

  Tak zdecydowanie test jest nie jasny.

 9. Asia pisze:

  Faktycznie niejasne. przydałoby się wyjaśnienie

 10. Jacek pisze:

  Instrukcja tragedia. Wyjaśnienie na pewno się przyda 😉

 11. zaja pisze:

  Damian, jak zinterpretować te wyniki?
  W pojedynczych próbach wyraźnie widać postępy, w miarę jak mój umysł „uczy się” wykonywać zadanie. To samo pojawia się w połączonych, tyle, że na mniejszą skalę, ale to można wytłumaczyć większą złożonością zadania?
  I drugie to poprawność – jeśli na pojedynczych jest np 85% to na złożonej powinno być 0,85 x 0,85 = ~72%, bo jest trudniej? Czy nadal 85%?
  Mam dziwne wrażenie, że dało by się to opanować, analogicznie jak np. grę na fortepianie – najpierw opanowujesz jedno aż przejdzie w nawyk (aż jesteś w stanie wykonywać to bez myślenia), potem drugie, potem dopiero obydwa. Wymaga to jednak więcej niż kilkanaście prób… ciekawe, czy „muzykantom” idzie lepiej 😉
  PS. Ja nie zrozumiałem „nerdów”, czyli robiłem AND zamiast XOR, więc chyba wynik i tak nie jest miarodajny ;/

  • Damian Redmer pisze:

   AND wydaje mi się prostszy i daje większą szansę, że trafisz jak będziesz ciągle blokował (jest większa szansa wystąpienia sytuacji „block” niż w XOR). A swoją drogą gdzie znalazłeś ANDa?
   To zupełnie inna czynność niż granie na pianinie – tam ruchy palców z czasem się automatyzują przy danym utworze lub jesteś w stanie rozpoznawać akordy, tonacje – więc tam wprawa robi OGROMNĄ różnicę, bo wiele informacji możesz łączyć w większe bloki i np. nie patrzysz na dany fragment jak na wciśnięcie 6 osobnych klawiszy (co wymaga mnóstwo zasobów umysłowych), ale jak zagranie zwykłego akordu jedną i drugą ręką (co jest dla Ciebie w pełni znane i robisz to z zamkniętymi oczami).
   W tym teście na supertaskerów praktyka do pewnego momentu ma znaczenie (stąd aż 5 testów pojedynczych i 9 podwójnych), ale szybko napotyka na sufit, którego nie da się przekroczyć, bo umysł nie ma czego automatyzować czy „spajać w większe bloki” – każda informacja jest losowa, nie ma schematów, więc nie da się tego opanować inaczej niż nabierając wprawy w pojedynczych testach, a później realnie śledząc uwagą 2 rzeczy jednocześnie.
   Jeśli jesteś supertaskerem to przy końcowych próbach powinno być nadal 85%. Spadek oznacza, że nie radzisz sobie tak dobrze ze śledzeniem 2 ciągów informacji jak z jednym, a prawdziwa wielozadaniowość właśnie na tym polega.

   • zaja pisze:

    Nie znalazłem ANDa, tylko rozwiązując nie wziąłem pod uwagę „nerdów”, czyli wpuszczałem tylko gdy zgadzało się hasło i drzwi.
    Z jednej strony to powinno uprościć, bo mój umysł miał jeden przypadek mniej do analizowania, a z drugiej częściej trafiałem błędnie. Może jak będę miał dłuższą chwilę to spróbuje to jeszcze raz.
    Co do pianina – raz widziałem jak dziewczyna wzięła nuty które miała pierwszy raz w ręce i zaczeła to grać. Podobno to u nich normalne 😉 Wydaje mi się, że wtedy musiała na bieżąco czytać dwie linie nut, dla lewej i prawej ręki i skupiać uwagę na obydwu partiach, nawet pomimo łączenia pojedynczych nut w bloki, ale mogę się mylić. Nigdy nie doszedłem do takiego poziomu, dla mnie to magia 😉

 12. re pisze:

  Prosiłbym o podobną prezentacje na temat mnemonistów i technik krążących po internecie
  czy tutaj sprawa wygląda podobnie, jedynie 2-3% ludzi uzywająca takich technik moze dojsc do niesamowitych rezultatów ?
  czy byly jakies badania dotyczace skutecznosci tego typu technik
  Z góry dziękuje za ewentualna odpowiedz lub odniesienie do tego wpisu
  Pozdrawiam!

  • Damian Redmer pisze:

   Nie – tutaj sprawa wygląda zupeeełnie inaczej. Wydaje mi się, że mignęły mi badania przed oczami. Tego typu techniki każdy jest w stanie opanować. Ale może rzeczywiście zrobię o tym osobną prezentację.

 13. Aneta pisze:

  prosimy o filmik z wyjaśnieniem!

 14. Edyta pisze:

  Też chyba nie rozumiem :<

 15. Ciekawa rzecz 🙂 Nie słyszałem o tych badaniach zwłaszcza jeśli chodzi o człowieka, który potrafił ogarniać tyle rzeczy na raz.
  Pozdrawiam mega pozytywnie

 16. Krzysztof pisze:

  Nie za bardzo rozumiem moje wyniki, ogólnie w ogóle nie uważam siebie za multitaskera, jednak wyniki jakby wskazują przeciwnie podam po kolei:
  78 62 67 70 70 81 81 56 (tu ktoś pukał do drzwi i się rozkojarzyłem) 85 (tu była przerwa dość długa i zapomniałem o co chodzi) 11 59 (jak sobie przypomniałem) 85 85 78 89 81 89 93 93
  średnia wyniosła 71, ale końcowe wyniki są dużo lepsze.

  • Damian Redmer pisze:

   Podane wyniki to % prawidłowych odpowiedzi? Nie wiem jakie miałeś średnie czasy odpowiedzi, ale jeśli te końcowe nie różniły się zbytnio czasem od zadań pojedynczych, to to są wyniki supertaskera 🙂 Gratulacje!

 17. Agnieszka pisze:

  Bardzo zawiła ta instrukcja. Nawet nie wiem, co wynika z tego testu na koniec 🙂

 18. a pisze:

  Niejasna

 19. Bartłomiej pisze:

  Tak, bardzo potrzebne jest wyjaśnienie

 20. zenek pisze:

  niezrozumialy test

 21. DoroteK pisze:

  widziałam to badanie z rozmową przez komórkę i jazdą samochodem, badani wykonywali działania, odpowiadali na pytania, zapamiętywały wyrazy, no cóż… wyniki były straszne, większość wywoływała równocześnie wypadki samochodowe, oczywiście podczas badania w warunkach bezpiecznych, ale w rzeczywistości przerażające…
  Damian 🙂 jestem Twoją stałą fanką i masz setki, tysiące fanów, może byś przygotował prezentację, która przekona ludzi, że rozmawianie podczas jazdy samochodem przez komórkę, nawet z zestawem głośnomówiącym to śmiertelny pomysł…
  pozdrawiam 🙂

 22. DoroteK pisze:

  hmmmm…. a test w linku, odjazd totalny, faktycznie instrukcja tak zaplątana, że chyba tylko ktoś o wielokrotnym umyśle jest wstanie ją zrozumieć, i chyba o to chodzi 😉 nie o te drzwiczki, klub i klawisz „z” ale właśnie o umiejętność zrozumienia instrukcji 😉

 23. Mateusz pisze:

  Test niejasny. Wyjaśnienie byłoby potrzebne.

 24. Dominik pisze:

  Przyłączam się do próśb o wyjaśnienie tego testu 🙂

 25. Martyna pisze:

  Ja zrozumiałam 😉 Test wyszedł raczej negatywnie, chociaż pokazał mi bardziej to, że jestem wzrokowcem. W testach z drzwiami miałam za każdym razem prawie wszystko dobrze, a już przy hasłach był duży problem. Dlatego też trudno ocenić mi wynik końcowy, bo jest podobny do wyniku przy hasłach. 🙂

 26. Krzysztof pisze:

  Instrukcja napisana dla Amerykanów – z początku niejasna, bo trzeba się przestawić z „naszego angielskiego” na odpowiedni angielski, ale jeśli się wczytasz i zrobisz dwie próby testowe (tak, żeby zrozumieć co jest napisane), a dopiero potem przejdziesz do testu głównego, to spokojnie można zrozumieć „co autorzy mieli na myśli”.
  P.S. Czy 76% jako ogólny wynik (z response time poniżej 1 sek) to wynik dobry czy zły? U mnie wynikł słabł z czasem (ostatnie dwie próby to 50-60% – za szybko się nudzę i brakuje koncentracji, więc przyczyna znana)

  • Damian Redmer pisze:

   Wydaje mi się, że to zwykły wyniki, przy czym najważniejsze jest to jaka (lub czy) była różnica między serią testów dotyczących śledzenia pojedynczego ciągu, a serią śledzenia 2 ciągów naraz.

 27. Olive pisze:

  Filmik niejasny 😉

 28. M pisze:

  Ten test ma prze-komplikowaną instrukcję a to tak naprawdę zwykła gra typu n-back. ściągnijcie sobie program (np. brain workshop dual-n-back). tę zdolność można wyćwiczyć bez żadnego problemu,
  więc w filmiku albo mowa o innego typu testach, albo jest powiedziana kompletna nieprawda – bo po iluś ćwiczeniach wychodzi to zdanie bez problemu, więc nie jest tak że z takimi zdolnościami człowiek się „rodzi” 😀

  • Damian Redmer pisze:

   Tak, to dual-n-back, ale jeszcze raz – nie chodzi o to, czy sam dual-n-back będzie Ci lepiej wychodził, bo po pewnych ćwiczeniach z pewnością będzie. Chodzi o to czy nie będzie Ci wychodził GORZEJ niż by single n-back – to jest miara prawdziwej wielozadaniowości.

 29. raf pisze:

  Damianie,
  napisz proszę jak interpretujesz instrukcję do tego testu.
  Chętnie się sprawdzę, ale nie bardzo rozumiem kiedy klikać „Z” a kiedy „/”.

  • Damian Redmer pisze:

   To łatwiej pokazać na prezentacji za pomocą animacji niż samymi słowami – stąd pewnie zrobię o tym kolejną czwartkową prezentację.

 30. Artur pisze:

  Damianie co dalej jak ktoś skończy w Treningu Best You dział Samodyscypliny?
  Jak ktoś już zdobił ten dział to dalej zużywa jedzenie?

  • Damian Redmer pisze:

   Tak, ale masz wtedy trofeum „Złoty Mózg” więc jest 2 razy tańsze. Plus wszystko wskazuje na to, że dzisiaj ukaże się ostatnia prezentacja z tego działu („Techniki Samokontroli” poziom III).

   • Tomek pisze:

    A kiedy możemy się BY spodziewać chociaż „drabinki” kolejnego działu po „Samodyscyplinie”? I czy w nagrodę za obejrzenie wszystkich prezentacji z danego działu (poza „Złotym Mózgiem”) będzie może udostępniona mapa myśli z całości zawartego tam materiału?

   • Damian Redmer pisze:

    Mapa myśli zdecydowanie będzie w nagrodę :). Ponieważ jedna byłaby za duża, to będzie najprawdopodobniej kilka mniejszych. Efekty prac nad niektórymi kolejnymi działami w magazynie powinny być widoczne w maju.

 31. Malina pisze:

  Bardzo fajna prezentacja

 32. PrimeSoul pisze:

  Pytanie z mojej strony. Średnia skuteczność 1 części – 79,2%, 2 części – 89,8%, a 3 części (dual) – 83,1%. Ogólnie jestem zdecydowanym wzrokowcem i mam pewne naturalne predyspozycje do pamięci fotograficznej ( niestety nigdy nie rozwijane ) – stąd różnica w wynikach pierwszej i drugiej części. Czasy wszystkie na poziomie mniej więcej 1,1 s w każdej części. No i pytanie – jak zinterpretować taki wynik?

  • Damian Redmer pisze:

   Szczerze? Ja dla pewności podjąłbym chyba test jeszcze raz, ale to wygląda na wyniki supertaskera 🙂 Gratuluję!

 33. Jan pisze:

  Hej, jak rozumieć moje wyniki? Nie pamiętam przy którym się skończyły podwójne i zaczęły same drzwi.
  5 – 78%
  6 – 85%
  7 – 81%
  8 – 81%
  9 – 74%
  10 – 81%
  11 – 89%
  12 – 89%
  13 – 93%
  14 – 93%
  15 – 93%
  16 – 89%
  17 – 85%
  18 – 93%
  19 – 93%
  20 – 93%
  21 – 89%
  22 – 89%
  Percent Correct: 75.35 Average Response time: 952.78
  Instrukcja była dla mnie zrozumiała, ale dobrze, że przestrzegłeś, że trzeba się skupić, żeby ją zrozumieć.

  • Damian Redmer pisze:

   Jeśli czasy przy ostatnich 9 blokach nie różniły się od czasów przy wcześniejszych, to to są wyniki supertaskera. Gratuluję!

 34. Jan pisze:

  Dzięki! Z tymże ja napierw miałem bloki z drzwiami i hasłami, a potem bloki tylko z drzwiami i na końcu tylko z hasłami.

 35. Madzia pisze:

  Gdzie jest ten test ?

  • Damian Redmer pisze:

   W linku pod prezentacją.

 36. Władek pisze:

  Test nie działa.

  • Damian Redmer pisze:

   Co to znaczy „nie działa”? Link się nie otwiera? A próbowałeś wejść na niego z innej przeglądarki?

 37. Marcin pisze:

  500 – Internal server error 🙁
  Czy komuś aktualnie otwiera się strona z testem?

 38. Łukasz pisze:

  Wyszło mi : 500 Internal Server Error
  Czy to znaczy, że jestem aż tak dobry że internet przy mnie wysiada? xD

 39. Michal pisze:

  Mi również nie otwiera się ta strona :/

 40. andy pisze:

  Czy mógłbyś podac link do testu bo trzestal dzialac
  Dzieki.

 41. Wrzosanka pisze:

  Jak powinnam interpretowac swoje wyniki?
  89%
  81%
  81%
  89%
  67%
  89%
  89%
  85%
  89%
  89%
  70%
  48%
  85%
  85%
  78%
  78%
  78%
  67%
  89%
  Widzę, że jest pewna różnica pomiędzy trzecią turą a dwoma pierwszymi, ale w sumie nie taka duża 🙂 Zwłaszcza, że jest całkiem spora rozbieżnośc w tej ostatniej (48 i 89 ! ) 😀

  • Damian Redmer pisze:

   Mimo wszystko widać pewien spadek. Gdybyś z każdego etapu usunęła najlepszy i najgorszy wynik jako wartości skrajne i wyciągnęła średnią z każdego etapu to różnica powinna być wyraźna.
   Może jesteś ukrytym supertaskerem, który potrzebuje jeszcze trochę treningu, ale możesz być po prostu zwykłym człowiekiem 🙂

 42. wiki pisze:

  Nie rozumiem żadnej instrukcji, czy ktoś może mi to wytłumaczyć
  Plis

 43. Paweł 27 pisze:

  ja wam powiem ze wyszedlem z puchy dopiero a mam taki dar że robie kilka rzeczy naraz i jak ludzie na mnie patzrą to mówią że to niemożliwe tyle ogarnąć na raz. macie jakies testy? albo gdzie mogę to sprawdzić. Zawsze bylem najlepszy w szkole tylko mi sie nie chciało chodzić… b.szybko liczyłem a więzienie…. no cóż zdarza sie.

 44. Damian pisze:

  Nie dziala niestety..
  Z wielką prosbą piszę zrób cos z tym
  Zaintrygowało mnie to bardzo.
  I chcialbym wziasc w tym udzial.
  A po drogie to pozdrowki dla ciebie Damian.
  Dzieki za filmiki na YT..
  Dobrze sie ciebie slucha i musze stwierdzic ze robisz dobrą robote, oby tak dalej i nie przestawaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *