Potrafisz to rozwiązać?

Jak szybko odgadniesz prawidłową zasadę?

Podejmij krótki test, który pokaże Ci ważną cechę Twojego umysłu.

Cechę, która w jednym tylko wydarzeniu przyczyniła się do śmierci tysięcy osób, a codziennie przeszkadza także każdemu z nas:

Znalazłeś w tym wartość?

Podziel się i pomóż innym także znaleźć ten materiał:

Zobacz również:
Komentarze (82):
 1. Robert pisze:

  Damianie – dzięki za świetną prezentację, nie mogę się doczekać ciągu dalszego…
  Marku, Michale – to, co napisaliście, kojarzy mi się z takim (mniej więcej) zdaniem które powiedział Pascal: „Trochę wiedzy czasem oddala od Boga, dużo wiedzy prowadzi do Niego z powrotem” 🙂 Tego drugiego nam wszystkim życzę, niezależnie od tego czy ktoś doświadczył pierwszego, czy nie… 🙂

  • Michał M pisze:

   Jeśli Robercie to zdanie było by prawdziwe, to procent wierzących wśród naukowców byłby znacznie większy niż wśród całej populacji. A tu „niespodzianka”, jest zupełnie odwrotnie. I tak, żeby nie było nieporozumień, ja nie uważam, że na 100% Boga nie ma, ja po prostu nie znalazłem (a szukałem) ani nikt mi nie pokazał (a czytałem i oglądałem tych którzy twierdzili, że mają) najmniejszego dowodu na to, że Bóg istnieje. Więc nie widzę powodu, żeby w niego wierzyć. Poza tym, nawet jeśli byłby niepodważalny dowód na istnienie biblijnego boga, to po przeczytaniu stergo testametnu, nie chciał bym z nim mieć nic wspólnego, a już na pewno bym go nie wielbił.
   Pozdrawiam.

 2. Beata pisze:

  No nie wiem. Poszukując reguły wpisałam kolejno sumy, potęgi, mnożniki kolejnych cyfr/liczb w różnych kombinacjach parzystych i nieparzystych. I wszędzie zawsze miałam odpowiedź „Te liczby NIE spełniają reguły” chociaż oprócz trzech kolejnych potęg cyfry 1 wszystkie Moje ciągi ją spełniały. W końcu dałam spokój, włączyłam cd filmu i czego się dowiedziałam? Albo link źle działa albo ktoś Mnie zwyczajnie w konia zrobił. Nie lubię takich „zadań”. 🙁

 3. Magdalena pisze:

  🙂 Jeszcze jeden błąd poznawczy?
  Tak jak pisali Krystian & wx
  Każda kolejna jest większa ORAZ należą do przedziału ;
  sam pierwszy człon reguły jest za słaby

 4. Kamil pisze:

  Cześć, jeśli chodzi o test to od razu skojarzyłem ciąg 2 ^ n, sprawdził się i poczułem zadowolenie, że zgadłem, nie sprawdzałem dalej.
  Co do prezentacji to idąc tym tokiem myślenia skąd mamy pewność, że rząd Izraelski ignorował ostrzeżenia właśnie z tego powodu czyli trwania w swoich przekonaniach, że Egipt nie zaatakuje?
  Być może to była polityczna zagrywka albo cokolwiek innego o czym nie mamy pojęcia. Ja myślę, że prawdy nikt się już nie dowie, bo nie znamy prawdziwych motywów tych ludzi.
  Nie uważasz, że powodu tych zdarzeń też nie powinniśmy być pewni ? 🙂
  z pozdrowieniami

 5. Ania pisze:

  Skoro wykonałam 3 logiczne rozwiązania ciągu liczb i po komunikacie że to nie te liczby stwierdziłam, bezsensowność łamigłówki – to przeszłam test czy nie?
  Swoja drogą każda wpisana liczba daje odpowiedź błędną, także to co mówi Damian – że którąkolwiek większą się wpisze – też pokazuje jako błędną, ba nawet moje np. mnożone przez 2 – są błędne choć spełniają regułę Damiana by były po prostu większe od poprzedniej… .. wiec reasumując miałam racje rzucając to po 3 próbie i stwierdzając bezsens łamigłówki 😉

 6. Ania pisze:

  Po sekundzie zastanowienia dochodzę do wniosku, że autorom test nie wyszedł bo prawidłowo powinien dawać na każdą próbę – odpowiedź twierdzącą – a naszym błędem powinno być poprzestanie na 1 próbie odpowiedzi (bo przecież mamy rozwiązanie) i nie sprawdzenie, że inne też są prawidłowe.
  Także … chyba spaliliście prezentację 😉

 7. TomekD pisze:

  Dałem się złapać. 😉 Ale trochę byłem tego świadom.
  Ludzie mają ogólnie problem z implikacją: testując hipotezę odruchowo szukamy przypadków potwierdzających (które nic nie wnoszą) a nie podważających.
  Inny przykład z tym samym motywem, tego samego badacza: https://pl.wikipedia.org/wiki/Test_selekcji_Wasona

 8. Adrian pisze:

  Chodzi o dowolne liczby rosnące.

 9. Michał pisze:

  Sprawdziłem 11 kombinacji rosnących ciągów. Przy wszystkich pokazuje, że ciąg nie spełnia reguły, nawet 2, 4 i 8.

 10. Magds pisze:

  Za pierwszym razem 🙂 Chodziło o potęgi.

 11. Mariusz pisze:

  Witam, ja chciałbym odnieść się do kilku rzeczy z komentarzy otóż pochopne zbyt szybkie przekonanie, że ma się rację jest cechą większości ludzi na całym świecie ale czy jest czymś złym? do około 25 roku życia bardzo szybko dochodziłem do reguł w wielu sprawach i nawet jeśli to nie były te właściwe spełniały się w większości dobrze dzięki czemu miałem odpowiedź gotową na już zawsze jakąś ale już teraz bez dalszych analiz. Jasne uważam, że powinny stanowić bazę podstawę do dalszych analiz lepiej mieć coś na start i to dopracować ale ludzie robią błąd właśnie w traktowaniu ich za pewnik a nie bazę moją sprawdzalność reguł szacuję na około 80-85% wystarczająco dużo by uznać tą pochopność za zaletę bo w końcu miałem odpowiedzi na już obarczone niepewnością i ryzykiem błędu ale coś miałem. Kolejna rzecz w tym temacie to automatyzacja czy właśnie nie ona sprawia, że dla nas ludzi nieprzeciętnie inteligentnych Ci przeciętni są bardziej przewidywalni? A co za tym idzie mamy mniejsze trudności z dotarciem do nich ze znalezieniem dla nich rozwiązań gdyż działają automatycznie rzadko nas zaskakując swoimi decyzjami. Przejdźmy do sprawy dobra i zła jeśli w zakładzie pracy będzie w regulaminie punt X którego na 100 pracowników 99 nie przestrzega i robi kompletnie przeciwnie z jego zamysłem i zjawia się ten 1/100 pracowników który chce regulaminowo wykonać pracę kto w tej sytuacji jest dobry a kto zły? uważam, że odstawanie od grupy w której aktualnie się znajdujemy w swoim środowisku nie jest ani dobre ani złe bo to właśnie wyjątki się wybijają i nie raz dzięki temu awansują czy zarabiają więcej ale to ten 1/100 pracowników może być powodem zmniejszenia jakości bądź wydajności zakładu pracy ponieważ utrudnia pracę innym próbując zmienić coś do czego 99 się przyzwyczaiło to on jest w ich oczach tym złym i to on może np być przyczyna wypadku w pracy wszystko zależy od środowiska w którym się znajdujemy i jest bardziej skomplikowane niż nam się wydaje. Damian a jeśli chodzi o Ciebie z niecierpliwością oczekuję serii prezentacji z podejmowania dobrych to też właściwych decyzji ponieważ nawet jeśli cały ten kurs samodyscypliny jest efektem placebo dla mojego umysłu chcę więcej tak długo jak długo będzie działać tak skutecznie jak do tej pory. Cieszę się, że jesteś człowiekiem który bez kompleksów przyznaje się do błędów z oficjalnie mówi o swojej zmianie zdania tłumacząc czym ta zmiana jest wywołana bo nie wiem jak człowiek nie będzie pewny swego jak mocno jego technika nie będzie skuteczna czasem jedna informacja potrafi zmienić sposób myślenia o problemie którym się w danej chwili zajmujemy jak teoria względności Einsteina po kontakcie z założeniami fizyki kwantowej:) Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów

 12. Magda pisze:

  Znam regułę! Trafilam za pierwszym razem!

 13. Witold pisze:

  Kolejne liczby to wynik 2 do potęgi „n” gdzie „n” jest kolejną narastającą liczbą całkowitą.

 14. Damian pisze:

  fibo!! =))

 15. Grzesiek pisze:

  Minelo troche czasu, zaczyna sie rok 2020. Rozwojowiec puszcza pierwsza wersje Beta kursu o decyzjach. To jest wiecej niz mega.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *